ЗНУ

Журналіст газети «Правда» навчив студентів ЗНУ шукати інформацію для розслідувань

Геннадій Матвієнко19 травня на факультеті журналістики відбувся майстер-клас на тему «Відкриті джерела інформації в мережі Інтернет». Його провів випускник журфаку – кореспондент газети «Правда» Геннадій Матвієнко, який раніше співпрацював з інформаційною агенцію «РБК-Україна». Участь у заході взяли дві групи студентів-другокурсників напряму «Журналістика». Зустріч пройшла за участі та допомоги викладачів факультету журналістики Інни Абрамової, Катерини Доценко та Анастасії Кондрико.

«Більшість місцевих журналістів, на жаль, для написання матеріалів найчастіше користуються лише одним джерелом – прес-релізом чи заявою якоїсь людини. Для професійного журналістського матеріалу цього замало, тому медіафахівець повинен вміти знаходити інформацію, зокрема у відкритих джерелах мережі Інтернет», – зауважив журналіст газети «Правда».

Геннадій Матвієнко протягом свого майстер-класу детально розповів, які існують відкриті джерела інформації в Інтернеті, і продемонстрував на прикладі власних матеріалів, як шукав потрібні йому дані. Також гість ЗНУ розповів про свій досвід роботи у запорізькій редакції проекту «Наші гроші». Цей сайт, за його словами, займається створенням журналістських матеріалів, використовуючи відкриті джерела інформації: вісник державних закупівель, реєстр судових рішень, декларації держслужбовців, соцмережі тощо. Сам Геннадій, використовуючи лише інформацію з таких джерел, написав чимало розслідувань.

Одним з найкорисніших для журналістів, на думку Геннадія Матвієнка, є сайт «Вісник державних закупівель», на якому можна знайти інформацію про будь-який проведений в Україні тендер. З допомогою достатньо легкої системи пошуку практично за декілька хвилин можливо отримати дані про купівлі, зроблені за державні кошти: яка держустанова проводила тендер, хто був учасниками, які роботи хотіли провести чи які товари хотіли придбати.

«Проаналізувавши інформацію «Вісника державних закупівель», я знайшов інформацію про те, що департамент освіти та науки Запорізької міської ради придбали для закладів шкільної та позашкільної освіти продукти за ціну майже на 50 відсотків дорожчу, ніж ринкова. Крім того, в результаті свого розслідування, я дізнався, що багато підприємств, які організовують харчування у дитячих закладах Запоріжжя, пов’язані всього лише з п’ятьма людьми», – розповів Геннадій.

11261711_704640582981324_2289251183373055240_oДуже корисним джерелом для отримання інформації, за словами кореспондента «Правди», є соціальні мережі. Завдяки пошуку на сайті «Вконтакте» йому вдалося знайти ексклюзивне відео повалення пам’ятника Леніну у селищі Веселе Запорізької області для свого матеріалу на «РБК-Україна», яке потім «розлетілося» по українським ЗМІ. А соціальна мережа «Однокласники», за словами журналіста, допомагає шукати людей, які керують підприємствами-учасниками тендерів.  Геннадій розповів, що з допомогою «Однокласників» він дізнався, що один з учасників тендерів на організацію харчування у школах Комунарського району Запоріжжя, який отримав підряди більше ніж на 5 мільйонів гривень, – це дочка директора департаменту освіти та науки міської ради Раїси Чухрай.

Крім цього, гість показав, як за допомогою відкритих джерел можна за номером домашнього телефону дізнатися місце проживання та прізвище, людини, як отримати інформацію про власність. Також у відкритих базах даних можна прочитати рішення будь-якого суду країни і з допомогою легкої системи пошуку дізнатися потрібну інформацію, наприклад, чи були проблеми з законом у якогось депутата чи підприємства.

Як висновок, Геннадій Матвієнко розповів студентам-другокурсникам, що робота журналіста-розслідувача поки, на жаль, приносить мало реальних результатів. Знайденими ним фактами не зацікавлюються правоохоронні органи, хоча журналіст відкриває факти очевидних порушень та махінацій.

«Я сподіваюся, що в найближчому майбутньому в нашій країні журналістика все ж стане «сторожовим псом демократії», – висловив свою надію гість факультету.

Наостанок журналіст поділився зі студентами переліком відкритих баз даних, якими вони можуть скористатися, і побажав, щоб вони зацікавилися журналістськими розслідуваннями і в своєму професійному житті використовували отриманні знання.

Автор: Андрій Вавілов

Фото: Катерина Доценко

Попередня публікація

23 тисячі школярів провалили ЗНО з української мови

Наступна публікація

Шахтар грає внічию з Дніпром та виходить у фінал кубку України

admin