Блоги

Читати – вибору іншого немає!

Чи можна бути одночасно письменником, літературним критиком, журналістом, поетом і музикантом? На прикладі Валентина Терлецького я впевнилась: так, дійсно можна!

Валентин – засновник і лідер рок-гурту «Декаданс», журналіст і телеведучий, автор програми «Козацька звитяга» на запорізькому обласному телебаченні. Його попередні романи «Хроніки міських божевільних», «Хмарочос», «Кілька років зими» отримали схвальні відгуки читачів.

Нещодавно письменник проводив презентацію свого нового роману «В.І.Н», що вийшов цьогоріч у видавництві «Кальварія». Захід відбувався у приміщенні Книгарні «Є», що нещодавно відкрилась у Запоріжжі. Охочих завітати на презентацію та поспілкуватись із автором виявилося надзвичайно багато. Гостей люб’язно зустрічала арт-менеджерка книгарні Яна Терлецька.

Сам Валентин називає свій новий роман «свіжачком». Книжку тільки презентували у вересні на львівському Форумі видавців, хоча насправді вона була написана зо п’ять років тому. Ще в 2015 році письменник подавав рукопис на Міжнародний конкурс «Коронація слова», де навіть отримав спеціальну премію.

З цією відзнакою пов’язана «кумедна» історія, якою Терлецький поділився на презентації. Уявіть собі: урочиста церемонія вручення премії у Київському оперному театрі. Ведуча Соломія Вітвіцька оголошує прізвища Терлецького й міністра, який має нагородити автора. Тридцять телеканалів чекають на їхню появу – прямий ефір. Тим часом Валентин вже на сцені, аж раптом зависає пауза: «А де ж міністр?». Почесний гість тоді так і не з’явився, а письменник отримав просто диплом.

Уже після конкурсу виявилось: міністра, який майже доїхав до оперного театру, викликали до Президента. Невдовзі він був звільнений за корупційні схеми й… утік за кордон. Наближені до уряду люди тоді казали письменникові, що відзнака дійсно була, але лишилась за опечатаними дверима міністрового кабінету. Досі ніхто не знає, що ж то була за премія. Але Валентин не засмучується. Він упевнений, що найголовніше для автора не нагороди, а результати його праці й натхнення – його творчість.

Роман «В.І.Н.» Терлецький називає своєю найтяжчою роботою, зауважуючи, що справжні серйозні твори так і мають писатися: довго і тяжко. У створенні цієї книжки автору надзвичайно допомогла журналістська освіта, адже роман написаний у формі журналістського розслідування, має детективну основу та містить філософські роздуми. У своєму творі Валентин ставить питання тотальної байдужості людей, «непомічання» один одного, замовчування важливих тем. Гасло роману – «Гра у себе самого»: кожен персонаж протягом життя робить висновки, що насправді вони всі грають самих себе.

Сама назва твору – це абревіатура, утворена з перших літер фрази «Вибору іншого немає». Автор запевняє, що сюжет книжки тримає читача в напруженні навіть не до останньої сторінки, а до останнього речення. Тут же спостережливий читач знайде і трішки «запорізького ґрунту», а хтось із земляків Терлецького навіть впізнає себе в персонажах.

На завершення зустрічі Валентин Терлецький виконав кілька авторських пісень, що ідеально пасували до затишної атмосфери книгарні й осіннього вечора.

Відзначимо, що в запорізькій Книгарні «Є» щотижня проводяться різні заходи для читачів різного віку. З найближчих подій: презентація книги Олега Андрішка «Пісня цапів», що відбудеться 11 жовтня, а також лекція про авторське право в сфері літератури, на яку зацікавлених містян запрошують наступного дня – 12 жовтня. Усі заходи є некомерційними, тож відвідати їх можуть всі охочі.

Текст і фото Маргарити Нікітіної

Відео Олександри Прошиної

Попередня публікація

Запорізьких школярів запрошують взяти участь у незвичайному фотофлешмобі

Наступна публікація

У Запоріжжі розпочався осінній курс екологічної школи – до навчання запрошуються всі охочі та небайдужі

admin