Блоги

Заопріжжя посіло третє місце за дотриманням журналістськіх стандартів

Оціночних суджень журналістів та емоційної лексики в регіональних новинах найбільше можна знайти в онлайн-ЗМІ Харкова (19%) та Вінниці (19%). Найменший показник у Луцьку (4%) та Кропивницькому (2%). Запоріжжя посіло третє місце за порушеннями серед 10 регіонів регіонів України.

Так, в запорізьких онлайн-медіа під час моніторингу було виявлено не менше 55 маніпуляцій в написанні новин.  Найбільше – на сайті Forpost  17% та  IpNews – 15% відповідно. Сайти   Zaбор, 061.ua, Репортер Запорожья  мають 10 %, – 7%, 6% новин з порушенням стандартів відповідно.

В період моніторингу експертами було виявлено 459 порушень у 5 тисячах новин. У середньому 9% новин у регіональних онлайн-ЗМІ виходило з емоційною лексикою або оціночними судженнями авторів новин, які порушували нейтральний контекст новинних повідомлень.

otsinochni-sudzhennya-small-2018

Найчастіше порушення стосувалися таких аспектів: журналісти тлумачили подію із власними версіями чи інтерпретаціями, що не були підтверджені фактами; давали невиправдані припущення та необґрунтовані висновки з приводу події, без фактологічного підтвердження; необґрунтовано узагальнювали, гіперболізували масштаби або, навпаки, применшували значущість того, що відбувається.

Також траплялася власна емоційна оцінка якісних чи кількісних характеристик подій без фактологічного підтвердження; необґрунтоване визначення масштабності подій; негативно забарвлені емоційні визначення героїв публікації; нав’язування героям ярликів за вчинками, в яких їх підозрюють, та порушення презумпції невинуватості; зловживання емоційними епітетами та виразами “на жаль”, “на щастя”, “прикро” тощо; використання емоційних висловів та оцінок у новині без чітких меж авторства.

У такому “чистому” й консервативному інформаційному жанрі, як новини, журналіст узагалі не має права коментувати матеріал. Не коментуючи й не оцінюючи ніяк, журналіст подає своїй аудиторії, по-перше, факти. По-друге, думки учасників події. По-третє, думки експертів. Кожний факт має компетентне джерело. Кожна думка має конкретного автора. Про джерела фактів і авторів думок журналіст повідомляє аудиторії. Таким чином, факти є автоматично відокремленими від висновків та оцінок, і це є професійним стандартом журналістики”, — заявила Олена Голуб, медіа-експертка ІМІ.

У межах дослідження було опрацьовано 5000 новин із 50 регіональних онлайн-медіа в 10 містах України (Вінниця, Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький, Луцьк, Маріуполь, Одеса, Полтава, Ужгород, Харків). До моніторингу потрапили виключно новини з новинної стрічки інтернет-ЗМІ: статті, журналістські розслідування, аналітика, анонси, блоги, авторські колонки тощо не аналізуватися.

*Дослідження проводилося ГО “Інститут масової інформації” в рамках проекту “Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ” за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у серпні 2018 року.

Попередня публікація

“Стрибок у безодню” як діагноз новинним заголовкам

Наступна публікація

Україна очима чузоземців

admin