Без категоріїБлогиПогода

Міжнародний день охорони озонового шару

16 вересня світ традиційно відзначає Міжнародний день охорони озонового шару. Дату обрано зовсім не випадково, адже в цей день 1987 року був підписаний історичний договір — Монреальський протокол. Саме він задокументував хімічні речовини, які шкодять озоновому шару.

Країни, що підписали договір (196 країн), зобов`язалися зняти з виробництва усі шкідливі речовини. Доречі, СРСР став одним із перших підписантів, а з 1991 року незалежна Україна стала одним із правових нащадків цього договору. Кофі Атта Аннан, генеральний секретар ООН (до 2006 року) вважав цей міжнародний договір найбільш успішним за всю історію.

1

Чому треба піклуватися про стан озонового шару? Причин декілька, але основна полягає в тому, що шар озону на висоті 20-25 км захищає Землю від високої концентрації ультрафіолетового випромінювання. Для людини: опіки шкіри, меланому, прискорене старіння та може навіть призвести до раку шкіри. Окрім того, ультрафіолет сильно шкодить зору.

2

Товщина озонового шару станом на лютий 2018 року

Прогнози багатьох вчених є такими: якщо світ дотримуватиметься тих тенденцій, що зазначені в Протоколі, то вже приблизно станом на 2050 рік озоновий шар може бути відновлений, – повідомляє ВВС . Ахім Штайнер, голова ЮНЕП*, зазначає: Є позитивні ознаки того, що озоновий шар на шляху до відновлення, що може статися вже до середини століття”. Так, у останні роки є помітне зменшення озонового шару в районі Антарктиди, але прогрес на інших ділянках Землі є не таким помітним. Деякі вчені не є такими ж оптимістичними, як офіційні особи. На їх думку, озоновий шар наразі навпаки має тенденцію скорочення. Цьому є  низка причин. Наприклад, Стефан Уілсон, вчений-хімік з Вуллонгонгского університету, зазначив, що причиною є глобальне потепління, яке утримується лише завдяки парниковому ефекту, який змушує озон на рівні землі підніматися вище в атмосферу. В свою чергу, Робін Шофельд з Мельбурнського університету вбачає причину у забрудненні навколишнього середовища.

Департамент екології та природних ресурсів м.Запоріжжя щорічно складає звіти щодо забруднення атмосфери. У своєму звіті за 2017 рік він зазначив, що “Основною причиною забруднення атмосферного повітря м. Запоріжжя залишаються застарілі технології та устаткування, на базі яких функціонують підприємства і які не можуть забезпечити дотримання сучасних гігієнічних нормативів”. Департамент склав графік середньорічної концентрації забруднюючих речовин у атмосфері та додав, що високих та критично високих рівней забруднення атмосфери зафіксовано не було.

3

Згідно зі звітом, Департамент усіляко підтримує запорізькі підприємства у переведенні на техології, безпечні для озонового шару. “На підприємствах області озоноруйнівні речовини використовуються в холодильних установках технологічного призначення. В області відсутнє виробництво озоноруйнівних речовин” – повідомляють працівники Департаменту.

Щоб зберігти озоновий шар у безпеці та запобігти утворенню озонових дір, Ozone Secretariat* на своєму офіційному сайті склав перелік основних і загальнодоступних дій, які допоможуть екологічному стану довкілля та зокрема озонового шару Землі:

  • Утилізуйте прилади та обладнання за допомогою холодоагентів. Коли ви купуєте новий прилад, такий як холодильник, викидайте старий прилад.
  • Попросіть перевірити на герметичність свій автомобіль, домашній кондиціонер і холодильник. Коли це можливо, слід усунути несправні пристрої перед їх повторним наповненням.
  • При обслуговуванні техніки, попросіть експертів забезпечити належне відновлення і переробку газових носіїв.
  • Ізолюйте стіни, двері та вікна належним чином для підвищення енергоефективності та тривалого терміну служби вашого обладнання.
  • Встановіть холодильник, щоб повітря могло легко циркулювати ззаду.
  • Залишайте кімнати прохолодними вночі з вентиляцією, без кондиціонера, якщо це можливо, а також пам’ятаєте.
  • Увімкніть кондиціонер автомобіля після того, як ви проїхали кілька хвилин, відкривши вікна.

Нагадаємо, що у травні 2018 року у Запоріжжі відбувся ІІ міжнародній Еко-форум, на якому обговорювали проблеми забруднення довкілля та сучасні стратегії вирішення екологічних проблем.

Автор: Микола Мельничук

*Програма ООН з довкілля (UNEP)

Попередня публікація

Ще один рік разом із Google

Наступна публікація

Успішна фотографія хоче бути "іншою"

admin