Блоги

Тож корисно чи шкідливо їсти тваринні продукти?

Починаючи з XXI ст. людство поділилося на два полярних табори: впевнені в користі продуктів тваринного походження та активні противники усього тваринного.
Які ж аргументи має кожна зі сторін?
По-перше, більшості в дитинстві батьки давали м’ясо і молочні продукти, кажучи: «їж, для здоров’я потрібно», тому з дитинства ми маємо переконання, що м’ясо, молоко та натуральна вовна – це найкраще, що може буди у світі. Але прихильники припинення експлуатації свійських тварин стверджують протилежне.  За переконанням других, саме продукти від тварин шкодять не лише нашому організму, а й навколишньому середовищу.
Я хочу розповісти переважно про ідеї противників тваринного господарства. У світі постає питання: чи переходити на виключно рослину їжу?  Звісно це вибір кожного, хоча… Чи насправді кожний зможе обрати, як йому харчуватися?  У провідних країнах світу постає питання припинення страхування та субсидування тваринництва. Чому? Бо екологи та лікарі з кожним днем доводять шкідливість такого харчування. В Україні останні роки активісти звертають увагу на це суперечливе питання і вимагають поступового припинення дотування тваринних сфер сільського господарства.  У вересні 2019 року у Києві зібралися активісти з вимогою до влади звернути увагу на майбутні проблеми. Більше про ці події на URL: https://www.regionnews.net.ua/2019/09/23/запорізькі-студенти-у-києві-страйкув/?fbclid=IwAR0ilrbUjrGFDyixJbWq9o3mUCIQuKQqytDwQxkCY7oA3f3EoZ06Wi_orok та https://www.facebook.com/ngouniqueplanet/photos/a.350097922037939/891501447897581/?type=3&theater 
Детальніше розглянемо екологічний вплив тваринного господарства. Промислове тваринництво є джерелом трьох парникових газів: метану, діоксиду азоту та вуглекислого газу. За даними Chatham House, тваринництво викидає 39% усього метану та 65% діоксиду азоту. Метан утворюється під час травлення у тварин та через велику кількість гною, який накопичується на фермах. Цей сектор також є причиною зростання викидів вуглекислого газу, оскільки для нових пасовищ знищуються тропічні ліси Бразилії та Південно-Східної Азії. Ліси також вирубуються під поля для вирощування кормів для тварин.
Масштаби викидів парникових газів надзвичайно великі: 20 найбільших світових м’ясо-молочних компаній утворюють більше парникових газів, ніж уся Німеччина. Промислові об’єкти тваринництва завдають довкіллю велетенської шкоди. Їх викиди призводять до утворення атмосферного аерозолю та кислотних дощів, підвищення концентрації парникових газів. Викиди парникових газів від сектору тваринництва становлять 18% усіх викидів, пов’язаних з людською діяльністю. Це більше, ніж весь транспортний сектор планети.
Для потреб виробництва м’ясо-молочної продукції використовується чверть промислової води щороку, що робить АПК найбільшим споживачем води у світі. Переважна більшість цієї води через відсутність очисних споруд повертається у природне середовище у вигляді рідкого гною, суспензій та стічних вод.
У звіті ФАО сказано, що навколишнє середовище також забруднюється нітратами, речовинами та збудниками, які зменшують вміст кисню, важкими металами, антибіотиками, гормонами та залишками інших медичних препаратів. Найбільш небезпечними є нітрати, азот та фосфор. Вони спричиняють цвітіння води та зменшують вміст кисню у воді, що веде до загибелі риби. Через надмірний вміст цих речовин 415 територій світу потерпають від цвітіння водоростей. Забруднення вод також відбувається через використання пестицидів при вирощуванні кормів. За даними ФАО, за останні роки у багатьох країнах, в тому числі в Україні, зафіксоване значне зростання застосування пестицидів (понад 50%).
Що ж робити?  Найлегшим варіантом може бути перетворення біозалишків на енергію. Але перше питання все одно не відійде далеко в майбутнє, все ж таки людству доведеться відмовитись від тваринництва у найближчі десятиліття.
Автор: Олександр Манін
У матеріалі використана інформація з сайтів «Економічна Правда»
https://www.epravda.com.ua/publications/2018/10/22/641786/
«Департамент агропромислового розвитку Кіровоградської облдержадміністрації»
http://apk.kr-admin.gov.ua/index.php/blog/item/164-tvarynnytstvo-u-2017-rotsi

Попередня публікація

Медіа-фестиваль в ЗНУ

Наступна публікація

Магістранти факультету журналістики провели вікторину для молодших колег до Всесвітнього дня телебачення

Сапронова Катерина