Вибори: знайте свої права та їхні обов’язки

Вже 31-го жовтня Україну сколихнуть чергові вибори: шляхом таємного голосування обиратимуть депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів. Кандидати претендують на чотири роки влади, тому в руках народу величезна сила – створення іміджу країни та покращення свого власного життя. «Пороги» нагадали, які права ми маємо при голосуванні. Участь у виборах – особиста справа кожного громадянина. Ніхто не може змушувати вас голосувати (або навпаки). Право голосу мають повнолітні громадяни, яким на день виборів виповнилося 18 років та які проживають у відповідних населених пунктах.

За Законом України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», виборчі дільниці мають створюватися мінімум за 55 днів до дня виборів. Виборча комісія, яка створюється трохи раніше, має складатися із голови, заступника та 6 – 12 членів.

До обов’язків територіальної виборчої комісії належить контроль за дотриманням закону, утворення виборчих округів, розпорядження коштами, встановлення результатів виборів, реєстрація обраних депутатів, розгляд заяв і скарг виборців та кандидатів тощо.

Для проведення виборів складаються списки виборців на певній території, де зазначається прізвище, ім’я, по батькові, адреса людини. Одна і та ж особа може бути в списку тільки однієї виборчої дільниці. Дільнична виборча комісія мусить уточнювати списки виборців і не пізніше, ніж за 15 днів до проведення виборів, подати їх для загального ознайомлення громадськості.

Кожному виборцю має надаватися можливість для ознайомлення зі списками та перевірки правильності даних, що стосуються його особи.

Не дозволяється участь органів виконавчої влади у передвиборній агітації. Передвиборна агітація може вестися на зборах, мітингах, за допомогою засобів масової інформації та в будь-який інший спосіб, що не суперечить законодавству України.

Територіальна виборча комісія мусить роздрукувати передвиборні програми кандидатів та забезпечити доступ до них. Агітаційні матеріали повинні містити інформацію про організацію та уповноважених осіб, а також вихідні дані про установу, що їх надрукувала, тираж надрукованих матеріалів.

Голосування проводиться у спеціально відведених для цього приміщеннях, де у достатній кількості мають бути кабінки або кімнати для голосування. У них розміщується інформація про кандидатів.

При заповненні бюлетеня людина має знаходитися у кабінці одна, окрім випадків, коли виборець не може зробити цього самостійно. Тоді дозволяється запрошувати сторонніх осіб, але не членів виборчої комісії, уповноважених осіб місцевих осередків політичних партій (блоків), громадських організацій, кандидатів, які балотуються по даному виборчому округу, їх довірених осіб.

Усі виборці, які на момент закінчення офіційного часу виборів знаходяться на дільниці, мають право проголосувати.

І пам’ятайте: якщо ви помітили порушення, відразу повідомляйте про них. Телефони гарячих ліній: (044) 425-21-66, (044) 425-23-01, (044) 425-37-20

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Катерина Полякова