Кетамінове питання: ветеринари стають наркоторговцями

Одразу ж після Нового року, коли більшість українців ще навіть не оговталася після свята, «Урядовий кур’єр» опублікував Постанову, яка доповнила список заборонених і обмежених в Україні речовин (наркотичних засобів, психотропних речовин і рекурсорів). Сталося це 12 січня, і відповідно до чинного законодавства, документ відразу після опублікування набрав юридичної сили.

Здавалося б, такі нововведення мають турбувати тільки хворих на наркоманію, однак Постанова торкнулася братів наших менших. Серед іншого, обмеження наклали і на кетамін – препарат, що широко застосовувався у ветеринарній медицині для анестезії.

У тепер уже сумнозвісній Постанові від 05.01.11 №4 чітко вказано, що не зважаючи на загальну тенденцію, пункт 2 (до речі, саме там йдеться про кетамін) набирає чинності лише через 90 днів із моменту опублікування, тобто на початку квітня.

Кетамін – єдиний препарат, за допомогою якого можна дати тварині повноцінний наркоз, й аналогів йому в Україні немає. Всі інші препарати паралізують тварину, роблять її нерухомою, але біль вона все одно відчуває. Таким чином, подібні дії можна класифікувати як жорстоке поводження із тваринами, що заборонене ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження». Так, Стаття 18 чітко зазначає, що «при проведенні  больових процедур обов'язкове застосування знеболюючих препаратів».

І якщо стерилізацію кота можна провести за допомогою місцевої анестезії або відкласти до кращих часів, то із терміновими, невідкладними операціями нині сутужно.

Для того, аби отримати дозвіл на користування кетаміном, потрібно мати спеціальну ліцензію, пов'язану з обігом наркотичних і психотропних речовин. Але на це потрібно забагато часу і грошей.

Необхідно пройти низку експертиз та здобути погодження від Міністерства внутрішніх справ. Окрім цього, обов’язковою є наявність окремої кімнати, сейфу та ґратів на вікнах не менше 16 мм завтовшки.

За Статтею 7 ЗУ «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», таку ліцензію можуть отримати лише юридичні особи, в той час як більшість ветеринарних клінік зареєстровано в якості приватних підприємців.

Порушення ж встановлених правил обігу наркотичних засобів, за Статтею 320 ККУ, карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У Запорізькому обласному управлінні ветеринарної медицини ніякої інформації, окрім офіційного документу, немає. «Порогам» пояснили, що обмеження кетаміну стосується винятково приватних ветеринарних клінік, а тому їм коментувати нічого.

Сергій Гавриленко, лікар ветеринарної медицини, до речі, приватної клініки, також нічого страшного в подібній ситуації не бачить. Він знайомий із Постановою тільки на рівні чуток. Крім того, пан Гавриленко з колегами користуються у своїй практиці ксилазином. Проте ксилазин переноситься тваринами важче і краще підходить для використання при малих хірургічних втручаннях і перед проведенням ін’єкційного чи інгаляційного наркозу.

А поки у Запоріжжі тихо, столиця піднімає бунт. Ініціативу на себе взяло товариство захисту тварин «Захист». 10 лютого активісти та ветеринари вийшли на пікет. Однак десятьох лікарів затримали й досі не випустили з-під варти. Головне управління екології та природних ресурсів дало зрозуміти пікетувальникам: якщо вони й надалі «будуть випендрюватися», ніхто не буде з ним співпрацювати.

Однак товариство захисту тварин сподівається на те, що ситуація в Україні, як і свого часу в Москві, де також обмежували використання кетаміну, вирішиться на користь тварин. Аргументом для цього вони називають Євро-2012. Адже, окрім ветеринарії, кетамін також застосовувався у програмі гуманної стерилізації бездомних тварин. Саме за його допомогою «безхатченків» відловлювали і доставляли на стерилізацію. Тож поки цей процес також стоїть на місці.

На пташиному ринку Запоріжжя ніхто навіть і не здогадується про таку напружену ситуацію у світі домашніх улюбленців. «Моя кішка народжувала півтора місяці тому, але у зв’язку із неправильним розташуванням плодів довелося робити кесаревий розтин, – говорить пані Віолетта, яка продає на базарі американських короткошерстих кошенят. – На щастя, їй робили нормальний наркоз. Це й так велике потрясіння для тварини. Як же бути зараз?».

І дійсно, як же бути зараз? На це питання поки що ніхто не може дати адекватної відповіді.

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Катерина Полякова