Олексій Шалайський: «Журналіст не повинен вважати себе пупом Землі, інакше правду розкопають, але разом із тобою»

Що таке журналістське розслідування і з чим його, власне, їдять розповів «Порогам» головний редактор сайту «Дзеркало тижня» та проекту «Наші гроші» Олексій Шалайський. Він завітав до Запоріжжя для проведення тренінгів для студентів факультету журналістики Запорізького Національного університету у межах «Школи журналістських розслідувань».

– У сучасній журналістиці поняття «журналістське розслідування» тлумачать абсолютно по-різному. Яке визначення ви можете дати цьому жанрові? І чи є взагалі такий жанр?

– Я в принципі противник слова «жанр». Мені більше подобається думка Вольтера про хороший театр чи поганий, незважаючи на жанри. Тобто однаково – чи це звіт, інтерв’ю, чи репортаж. Стосовно розслідувань – те саме. На мою думку, журналістське розслідування – це дуже якісний текст, де є глибше занурення у тему і для підготовки докладено трошки більше зусиль. Тобто журналістське розслідування – це знак якості тексту.

– Яка методика журналістського розслідування?

– Якщо коротко, то, по-перше, треба знайти, що розслідувати. А для цього треба мати розплющені очі, бути трохи дитиною та вміти дивуватись. Багато журналістів живуть банальними думками. По-друге, спробувати назбирати всі факти, які стосуються обраної теми. Але тут також є проблема, оскільки фактів не може бути забагато. Деякі ж намагаються щось довести обмеженою кількістю фактів. І третє – спробувати описати це так, щоби люди могли прочитати із задоволенням.

– В такому випадку як обрати необхідні факти із усього їх розмаїття?

– Факти слід розглядати всі. Головна проблема навіть не в тому, як знайти факти, а в тому, щоб дивитися фактам в обличчя. Знову ж таки, є спокуса відкинути факти, що не підтверджують твою теорію. А теорію міняти завжди болісно, тому люди подекуди намагаються підігнати факти під теорію. Однак у природі відбувається навпаки – теорія народжується з фактів.

– Якими рисами характеру повинен володіти журналіст-розслідувач?

– Журналістів-розслідувачів є два типи. Одні шукають корупцію, скажімо, в публічних фінансах, державних дотаціях, розподілі власності. Інших цікавить контрабанда наркотиків, проституція, вбивства, злочинність. Перші є комп’ютерними, а другі польовими журналістами. Той, що «в полі», мусить бути безстрашним і знати, як себе захистити. Для «комп’ютерного» розслідувача важливіше занурюватися у факти, бути більше аналітиком, ніж репортером.

– Які найпоширеніші помилки молодих журналістів?

– Невмотивований пафос, низький рівень загальної ерудиції, а в деяких – відсутність логічного мислення.

– Ці якості можна виправити?

– Логічне мислення не виховується. Це діагноз приблизно чверті людей, які називають себе журналістами. А далі читай, вчися… Насправді журналіст може стати журналістом тільки за рахунок самоосвіти.

– У чому різниця між регіональним розслідуванням та столичним чи всеукраїнським?

– У регіоні розслідування робити важче. По-перше, більшість джерел інформації – це люди незадоволені об’єктом, про який ти пишеш. Чим більше місто, тим більше незадоволених, тобто джерел. По-друге, у великому місті ти маєш більший захист. Тому що журналістів захищає не закон, не пістолет, а його значущість. Поганого журналіста легше «грохнути», ніж відомого професіонала. А популярність – це кількість людей, які тебе знають. Окрім того, ми всі розуміємо, що чим менше регіон, тим більшими самодурами є «царьки», які там сидять.

– Яким чином захистити себе та свої джерела?

– Єдиний спосіб захистити джерела – це нікому їх не розкривати. Тому кожен журналіст, який отримав інформацію із Адміністрації Президента, говорить, що він тримав її із Кабміну, якщо із облдержадміністрації, то – із якоїсь фінансової корпорації, і так далі. Хоча це зробити досить складно, оскільки все прослуховується і всі за усіма слідкують. А себе… Єдиний шанс –  не нариватися по дурницях. Журналіст не повинен вважати себе пупом Землі, інакше правду розкопають, але разом із тобою.

– Що ви можете порадити молодим журналістам, які прагнуть працювати в Києві?

– У столицю слід їхати, коли ти багато зробив вдома. І є приклади, коли людина в регіоні отримує набагато більше грошей, аніж журналіст у столиці. Молодим журналістам же потрібно зробити так, щоб за деякий час не ти їхав у Київ, а Київ їхав за тобою.

Матеріал підготовлено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Катерина Полякова