Сергій Томіленко: «У журналіста-розслідувача повинен бути нюх на новини»

Про специфіку роботи журналіста під час підготовки викривальних матеріалів «Пороги» поговорили із Сергієм Томіленко, керівником проекту «Прочерк.інфо» (м. Черкаси). Він провів тренінг для студентів факультету журналістики Запорізького національного університету в межах Школи журналістських розслідувань і поділився власним досвідом.

– Сергію, дайте, будь ласка, ваше визначення: що таке «журналістське розслідування»?

– Я дотримуюся класичного визначення. Це ексклюзивний журналістський матеріал на суспільно важливу тему, при цьому існують особи або структури, які намагаються приховати інформацію стосовно цієї теми.

– Чи можна вважати журналістським розслідуванням матеріал, у якому відсутня сенсація чи скандал?

– Ексклюзивна інформацію не обов’язково має бути скандальною. Все ж таки, на мою думку, найважливішим елементом є розкопування прихованої інформації. Якщо цього немає, то, скоріше, це буде дослідження, а не розслідування.

– Які риси характеру слід розвивати молодому журналісту-розслідувачу?

– Нюх на новини. Також роботу з джерелами, аналітичний підхід та вміння опрацьовувати здобуту інформацію. Буде дуже прикро, якщо через елементарну неуважність цікава тема так і не буде розрита. Журналіст-розслідувач мусить бути максимально зібраним, уважним, відповідальним та усвідомлювати свою місію – діяти в інтересах суспільства.

– Як і де шукати теми для журналістського розслідування?

– Журналіст має шукати теми серед джерел інформації. Кожного дня він повинен знайомитися із новими людьми, новими організаціями та документами, тобто постійно розширювати свій кругозір. Саме це «коло» буде надихати його на ті чи інші теми.

– З чого слід починати роботу над темою?

– Звісно, будь-яку тему спершу треба вивчити. В кожній темі журналіст проходить етапи низької та високої компетентності. Слід спілкуватися із людьми, але не з головними джерелами, а з тими, хто зможе вас зорієнтувати. І лише тоді, коли журналіст набуде достатнього рівня компетентності, він може звертатися до основних джерел інформації.  Не варто боятися складних тем: їх треба просто розкласти на елементарні етапи.

– З якими проблемами зіштовхується журналіст-розслідувач?

– Основні проблеми пов’язані із низькою культурою джерел інформації, особливо чиновників, які розуміють, що журналіст буде їх викривати. Також проблеми існують і в самих засобах масової інформації. Редактори просто не готові інвестувати час та інші ресурси у журналістські розслідування.

Матеріал підготовлено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Катерина Полякова