Оксана Гранченко: «Служба зайнятості створює сприятливі для молоді умови»

Вибір професії – чи не найважчий етап в житті кожної людини. Сьогоднішні абітурієнти задаються багатьма запитаннями, зокрема, на кого вчитися та як потім знайти роботу за фахом. Напередодні вступних випробувань «Пороги» вирішили поговорити з заступником начальника відділу  взаємодії з роботодавцем Запорізького регіонального центру зайнятості Оксаною Гранченко, аби розвіяти міфи про працевлаштування.

– Оксано Вікторівно, яка ваша безпосередня участь у взаємодії між роботодавцем і безробітним?

– Я допомагаю роботодавцям підібрати потрібних робітників під вакансії, які вони надають. Укомплектовую робочі місця кваліфікованими співробітниками.  Якщо казати загалом про Центр зайнятості, то ми організовуємо зустрічі, які називаються міні-ярмарками. Або це можуть бути масові заходи за участю безробітних та представників різних сфер діяльності. Ми розробляємо професійний склад безробітних, які перебувають у центрі зайнятості та відповідають профілю підприємства.

– Чому сьогодні в Запоріжжі такий великий відсоток безробітної молоді?

– На сьогодні це дуже актуальна проблема. Адже з кожним роком рівень безробітної молоді невпинно зростає. Однак більшою мірою ця проблема виникає за рахунок небажання працювати за відносно невисоку заробітну плату. Але ж людина, яка тільки закінчила навчання або ще навчається, не має досвіду роботи, і цей досвід потрібно набирати поступово. Так само поступово буде рости зарплата й службове становище. Крім того, багато молодих людей, які вже завершили навчання, приходять із дуже низьким рівнем кваліфікації.

Ви сказали про рівень кваліфікації та про досвід роботи, а які ще вимоги подає роботодавець?

– Зазвичай на перше місце висуваються два пункти. Це, як я вже говорила, досвід роботи та знання своєї справи. По-друге, гнучкість до вимог сучасності та бажання вдосконалювати свою роботу.

– Які професії серед молоді найактуальніші?

– Традиційно це юристи, соціологи, політологи.  Людей, які мають дипломи цих професій, забагато, що призводить до браку робочих місць і неможливості працевлаштування.  А от щодо робочих професій, скажімо, інженер, будівник, водопровідник, то вони затребувані.

– Чи є сенс молодій людині звертатися до центру зайнятості?

– Так, безперечно.  Ми організовуємо семінари, які допомагають молодому спеціалісту правильно організувати діяльність у пошуку роботи. Це дуже важливо, адже знайти роботу – не так просто, як здається на перший погляд.  Крім того, ми маємо зв’язок із підприємствами, а вони, в свою чергу, зобов’язані залишати певну кількість місць для молодих спеціалістів.

Які грошові виплати передбачені для тих, хто стоїть у вас на обліку, але ще не знайшов роботу?

– Молодь, яка шукає перше робоче місце, забезпечується допомогою по безробіттю в мінімальному розмірі. Виплати можуть тривати до 365 днів та нараховуються на персональну банківську карту.

– А чи простежує центр зайнятості процес пошуку роботи?

– Звичайно, це досить серйозно простежується. На кожного безробітного, коли він до нас приходить, заводиться особиста справа, в якій фіксується, що ти ніде на працюєш.  Також видається «лист самостійної роботи». Тобто людина має ходити на співбесіди з  цим документом, після чого роботодавець пише, що така-то особа була на співбесіді і, якщо вона не прийнята, то чому. Буває таке, що безробітний відмовляється від запропонованої роботи. Він має право відмовитись лише двічі, на третій раз знімають виплати. І відмовитися можна тільки з поважної причини (наприклад, графік роботи не влаштовує).

Людина має періодично надавати цей лист центру зайнятості для перевірки та аналізу записів роботодавця. Якщо відмова була спровокована незнанням певних нюансів, наприклад, комп’ютерної програми, то людину відправлять безкоштовно довчатися.

– Ви співпрацюєте зі студентами, які ще навчаються, але мають бажання працювати?

– Ми допомагаємо  студентам працевлаштуватися. Зазвичай це сезонні роботи. Наприклад, влітку студенти часто їдуть працювати в дитячі табори. Були випадки, коли до нас приходили неповнолітні студенти, котрі мали бажання працювати. Ми надавали роботу й таким, хоча це дуже довгий і клопіткий процес. Багато документів треба зібрати.

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Олена Наталуха