Сезонні вірусні захворювання вже близько: чи вистоїть Запоріжжя чергову атаку

В житті кожного є події, які неможливо скасувати, наприклад, зміна пір року. Сезонний прихід вірусних захворювань також неминучий, і призупинити або скасувати епідемію неможливо.

Гострі респіраторні вірусні інфекції відносять до числа найпоширеніших хвороб людини. Найвищі показники захворюваності відзначають у дітей до одного року, залишаються високими вони в дітей до шестирічного віку, а в старших вікових групах поступово знижуються.

Підраховано, що 60-70 відсотків випадків захворювання на гострі респіраторні інфекції викликані вірусами. У такому випадку переважно вражаються верхні дихальні шляхи, однак патологічний процес може поширюватися й на нижні відділи дихальних шляхів, особливо у дітей молодшого віку, а також при певних епідеміологічних умовах: порушення санітарних умов, недотримання правил гігієни, погодні умови тощо.

Працівники вірусологічної лабораторії Запорізької обласної санепідемстанції постійно вивчають популяційний імунітет до вірусів грипу.

Управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації та Запорізька обласна санепідемстанція розробили проекти відповідних наказів та рішень обласної надзвичайної протиепідемічної комісії, щоб вчасно залучити оперативні плани в разі поширення епідемічної ситуації ГРВІ. За жовтень цього року в області показник захворюваності зріс з 40,2 до 50,6 відсотків на 10 тисяч населення. Діти серед хворих склали 70 відсотків.

Грип – найпоширеніша інфекція в світі. В Україні на грип та гострі респіраторні інфекції щорічно хворіє від восьми до одинадцяти мільйонів чоловік. За прогнозами Міністерства охорони здоров'я України, інтенсивність епідемічного процесу грипу та ГРІ цього сезону буде вища в порівнянні з сезоном 2011-2012 років. За даними центру грипу МОЗ України, минулого сезону на грип та ГРЗ перехворіло близько шести мільйонів чоловік, а в цьому сезоні прогнозується цифра до дев’яти мільйонів.

Типовий симптомокомплекс ГРВІ характеризується лихоманкою, проявами загальної інфекційної інтоксикації та синдромом ураження респіраторного тракту – місцевих запальних змін у вигляді риніту, фарингіту, ларингіту, трахеїту, бронхіту та їхніх поєднань. Пневмонію  лікарі останнім часом також розглядають як ускладнення грипу та інших ГРЗ.

З метою профілактики грипу та ГРВІ серед населення України, керуючись ст. 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» Першим заступником головного державного санітарного лікаря України Олександром Кравчуком видано постанову від 17.09.2012 №27 «Про забезпечення заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій в епідсезон 2012-2013 років».

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011№ 595, щеплення проти грипу є обов’язковими для пацієнтів, які схильні до тяжкого перебігу інфекції. Причому, вакцинація має проводитися за кошти місцевого бюджету та підприємств, які зацікавлені зберегти здоров’я своїх працівників. Також важливим є особисте бажання осіб, які можуть вакцинуватися за власні кошти.

Станом на 09.11.2012 по області проти грипу вакциновано

Всього

6923 осіб

За кошти підприємств

4572 осіб

За кошти місцевого бюджету

1883 осіб

За власні кошти

468 чол.

 
Лікар-епідеміолог Запорізької облСЕС Любов Акчуріна, аби збільшити свої шанси не захворіти радить, дотримуватися особистої гігієни, культури поведінки в місцях масового перебування, ставитися з підвищеною увагою до стану свого здоров’я. Перш за все, необхідно уникати контакту з особами, які вже мають прояви грипозної інфекції. Обмежувати відвідування місць масового скупчення людей, уникати переохолоджень. Треба часто провітрювати приміщення та дотримуватися елементарних правил: миття рук, уникнення обіймів, поцілунків, рукостискань. Під час епідемії також слід дотримуватися респіраторної гігієни – прикривання носа та рота при чханні й кашлі.

Якщо все-таки з’явилися симптоми захворювання, варто пам’ятати, що є можливості для зменшення негативних наслідків для здоров’я й життя. Рекомендується ретельно  й достатньо часто мити руки з милом або антисептиками на спиртовій основі.

На сьогодні найефективнішим способом для захисту від грипу, зниження захворюваності та смертності є все ж таки вакцинація, особливо осіб груп високого ризику. Це ті люди, які більше за інших схильні до захворювання, адже перебувають у близькому контакті з хворими. Завідувач епідеміологічного відділу Запорізької облСЕС Юрій Волжин виділяє такі групи ризику:

 • лікарі та персонал медичних закладів;
 • військовослужбовці,
 • працівники ДАІ тощо;
 • особи, які доглядають хворих на грип удома;
 • вагітні та жінки, які, ймовірно, будуть перебувати у вагітності під   час епідемії грипу;
 • діти з 6-місячного віку та особи після 60 років;
 • трудові колективи підприємств, установ, організацій;
 • особи, що перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини тощо);
 • діти загальноосвітніх закладів;
 • персонал дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та будинків для громадян похилого віку тощо;
 • працівники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, а також особи, що перебувають у контакті з великою кількістю людей.

«Крім того, можна приймати імуностимулюючі засоби, різні імуномодулятори, перед виходом на вулицю мазати ніс оксоліновою маззю та проводити вітамінотерапію», – радить лікар  запорізької невідкладної швидкої допомоги Олена Зайцева.

Фото: http://images.yandex.ua

Матеріал створено в межах проекту «Cтворення мультимедійної лабораторії для отримання навичок роботи з мультимедійними інструментами журналістами-початківцями» в рамках програми «Засоби масової інформації» за підтримки міжнародного фонду «Відродження».

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Олександра Мирошниченко