Новий законопроект про захист професійної діяльності журналіста зареєстрований Верховною Радою України 30 січня цього року за поданням народного депутата Миколи Катеринчука від фракції Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина».
Так, депутат пояснює, що законодавство України, яке регулює діяльність журналістів, є застарілим, адже було прийняте в 90-х роках. Також воно не відповідає міжнародно-правовим нормам та потребам сьогодення. Зараз діяльність журналістів регулюється багатьма законами ( «Про державну підтримку засобів масової інформації і соціальний захист журналіста», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування засобами масової інформації», «Про інформацію»). Депутат пропонує підготувати єдиний законодавчий акт, який врегулює відносини, що виникають у процесі журналістської роботи. Проект носить назву «Закон України «Про захист професійної діяльності журналістів».
За розрахунками Миколи Катеринчука, новий закон сприятиме захисту законних прав і свобод журналістів при здійсненні ними професійних обов’язків та відповідатиме нормам і вимогам законодавства Європейського Союзу та Ради Європи.
Цікавою зміною є доповнення статті 171 Кримінального кодексу України, який карає перешкоджання діяльності журналістів. Так, окремо виділяється нанесення тілесних ушкоджень журналісту та посягання на його життя й життя його близьких. У порівняльній таблиці ви можете детальніше поглянути на зміни, які пропонуються до внесення депутатом.
Нинішня редакція |
Запропонована редакція |
Кримінальний Кодекс України (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2001, N 25-26, ст.131) |
|
Стаття 171. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів 1. Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів – карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. 2. Переслідування журналіста за виконання професійних обов'язків, за критику, здійснювану службовою особою або групою осіб за попередньою змовою, –
карається штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п'яти років, або |
Стаття 171. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів 1. Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів – карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. 2. Переслідування журналіста за виконання професійних обов'язків, за критику, здійснювану службовою особою або групою осіб за попередньою змовою, – карається штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років. 3) Умисне заподіяння журналісту легких тілесних ушкоджень чи середньої тяжкості тілесних ушкоджень, а так само нанесення йому побоїв або вчинення інших насильницьких дій у зв’язку із виконанням ним законної професійної діяльності, – карається штрафом у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років. 4) Умисне заподіяння журналісту або його близьким родичам тяжких тілесних ушкоджень у зв’язку із виконанням ним законної професійної діяльності, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років; 5) Посягання на життя журналіста або його близьких родичів у зв’язку із виконанням ним законної професійної діяльності, – карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років. |
Також ви можете подивитись повний проект закону в цьому документі або на офіційному сайті Верховної ради одразу за посиланням на проект.
Фото: yablor.ru
Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Дарья Андреева