Екскурсія до чудового зеленого куточка Запоріжжя – Ботанічного саду.

 

Запорізький міський дитячий ботанічний сад – це справжнє диво зеленого світу, що знаходиться в центрі індустріального міста Запоріжжя. Ботанічний сад приваблює до себе яскравими фарбами кольорів, соковитою зеленню дерев та кущів, різноголосим щебетом птахів і дзюркотом фонтанів. Тут завжди чути веселі дитячі голоси. Важко навіть уявити, що колись це місце було звалищем сміття і тільки завдяки рішучості ентузіаста Володимира Андрійовича Балюти занедбаний куточок Зеленого Яру став ботанічним садом.

В кінці 50-х років серед запорізьких освітян народилася ідея створити природний куточок з багатим зібранням різноманітної флори, який поєднував би навчально-дослідницьку, природоохоронну роботу та екологічну пропаганду серед населення великого промислового міста.

18 березня 1958 року Запорізький міськвиконком приймає рішення про створення, за проектом інженера "Зеленбуду" Юрія Андрійовича Гайдара, дитячого ботанічного саду для практичних занять учнів і вчителів-біологів.

29 жовтня в 1958 р. на пустці і смітнику площею 14,6 га комсомольці та піонери міста разом з колективом ботанічного саду розчистили завали і посадили перші дерева та кущі, розбили квітники. І з того часу з року в рік кількість дерев та кущів збільшувалася.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад був створений як своєрідний подарунок дітям в рік 40-річного ювілею ленінського комсомолу, і з самого моменту свого створення являв собою єдину і унікальну установу в Україні. Директором ново створеного ботанічного саду став Володимир Андрійович Балюта.

Територію саду розділяло кілька паралельних алей, які пересікались п’ятьма такими ж алеями, створюючи невеликі квадрати зелених насаджень. Всі ці квадрати пересікались доріжками різних конфігурацій, що давало змогу проводити огляд зелених насаджень з будь якого місця. Така, дещо змінена архітектура саду зберігається і понині.

Метою перших років діяльності було освоєння засміченої території, тому перша колекція ботанічного саду не відрізнялась великою різноманітністю : кілька видів тополь, три види дуба, п’ять видів клена, три види бузку й один вид берези.

З 1968 по 1972 рік на території саду було збудовано 5 теплиць і одну реконструйовано. Будівництво проводилося господарчим способом. Для цієї мети були закуплені лише будівельні матеріали. Всі роботи проводилися батьками і учнями профтехучилищ і старшокласниками. Велику участь в будівництві теплиць приймали юннати саду.

У 1977 році до послуг юннатів було 6 теплиць, які об’єднанні в один комплекс і 3 теплиці під синтетичною плівкою. Були побудовані парники на 200 рам. Загальна площа теплиць на той час складала 1200 м. кв. Колекція рослин нараховувала 10 тис. дерев і 6 тис. кущів близько 200 видів. Велику шефську допомогу в розбудові ботанічного саду постійно надавав завод «Запоріжсталь», як матеріалами для будівництва теплиць, так і коштами для покращення матеріально-технічної бази.

Гордістю саду були квітники, що займали площу понад 2,5 га. З весни до глибокої осені вони росли і постійно квітли, змінюючи один одного. Їх складали майже 1 тис. сортів різноманітних квітів, в тому числі : 163 сорти хризантем, 118 сортів жоржини, 112 сортів айстр, 75 сортів тюльпанів та багато інших.

На території саду і в теплицях вирощувалися і досліджувалися 163 сорти великоквіткових хризантем. З ними проводилася дослідницька робота по вегетативному розмноженню, а також по застосуванню органічних і мінеральних добрив, дію мікроелементів на врожай квітів. В теплицях вирощували біля 300 квітучих гіппеаструмів і понад 500 1-3 річних, які ще не цвіли. У чудовому куточку саду – розарії, який займав площу 0,8 га. розміщувалися 5 тис. кущів, 200 сортів троянд. На дослідних ділянках саду вирощували 25 тис. цибулинних рослин: 75 сортів тюльпанів, 23 сорти нарцисів, 17 сортів гіацинтів.

 

Станом на 1978 рік в теплицях і парниках вирощувалось 1 млн. штук розсади квітів, 30 тис. живців хризантем, 2 тис. живців жоржин, 8 тис. коревищ канн, 46 тисяч цибулин тюльпанів, 14,5 тис. штук цибулин нарцисів та гіацинтів, 50 тис. вазонів тепличних рослин та 120 тис. штук квітів на зріз.

Така кількість рослин давала змогу не тільки озеленяти квітники та проводити дослідницьку роботу, а й передавати їх іншим організаціям для озеленення. Так щорічно школам та позашкільним установам ботанічний сад дарував 5-7 тис. цибулин. З 1967 по 1977 рік в школи м. Запоріжжя було видано безкоштовно 242 кг. насіння квітів, 400 тис. штук розсади квітів, 53 тис. живців, 15 тис. тепличних рослин, 80 тис. штук зрізаних квітів.

Впродовж 1978 року у ботанічному саду були проведені виставки квітів : «А у нас квітне», «Природа і фантазія», «Дари золотої осені», «Сорти троянд ботанічного саду», «Комсомолу – 60».

У цьому ж році юннати заклали грядки з лікарськими рослинами. Діти збирали і здавали в заготовчі пункти аптек плоди шипшини, калини, горобини, обліпихи, волоського горіха. Було так само зібрано і здано 89 кг листя алое. У 1980 р. у розпліднику саду юннати виростили саджанці: волоського горіха – 220 шт, обліпихи – 20 шт, спиреї – 100 шт, гліцинії – 100 шт, калини – 50 шт, бузку – 100 шт, дуба червоного – 50 шт, клена пурпурного – 20 шт, чекалкина горіха – 50 шт, інших порід – 250 шт.

Ще з 1963 року Запорізький міської дитячої ботанічний сад почав співпрацювати з вченими Нікітського ботанічного саду, а з 1971 року ботанічний сад оголошений парком-пам'яткою садово-паркового мистецтва. З того часу він входить до складу природно заповідного фонду України, охороняється як національне надбання світової системи природних ресурсів.

У 1989 році директором ботанічного саду став Геннадій Петрович Коваленко. Біолог за фахом, він також чимало сил віддав для поповнення саду новими рослинами, збільшення колекційного фонду, благоустрою території.

Свою роботу в саду Геннадій Петрович почав зі створення системи рослин, була відкрита "Фондова теплиця".

Для поповнення колекції ботанічного саду розпочалося співробітництво з ботанічними садам Адлера, Батумі, Вільнюса, Дніпропетровська, Києва, Ленінграда, Мінська, Москви, Ростова. У 1992 році Запорізький міський дитячий ботанічний сад вступив в асоціацію ботанічних садів України. Завдяки цьому були відкриті відділи тропічних та субтропічних рослин, відкритого ґрунту, лікарських рослин, дендрології. Завдяки тому, що Генадій Петрович у ті нелегкі часи наполегливо розвивав колекційний фонд, займався видовим складом ботанічного саду, він єдиний з багатьох дитячих ботсадів Радянського Союзу вижив і став розвиватися далі.

 

Завдяки тому, що Геннадій Коваленко в ті нелегкі часи наполегливо розвивав колекційний фонд, займався видовим складом ботанічного саду, цей зелений куточок єдиний з багатьох дитячих ботанічних садів Радянського Союзу вижив і став розвиватися далі. Тому в часи незалежної України він став єдиним і унікальним закладом в Європі.

Перші роки незалежності стали для саду справжнім випробуванням. Відсутність належного фінансування призвела до маси проблем. У вересні 1994 року директором Запорізького міського дитячого ботанічного саду став Микола Захарович Олійник. У жовтні 1994 року його замінила Ганна Федорівна Сабадіна, яка була директором до 1998 року. З 5 по 17 серпня виконуючою обов'язки директора Запорізького міського дитячого ботанічного саду була Олена Станіславівна Дашевська.

З 17 серпня 1998 року по теперішній час Запорізький міський дитячий ботанічний сад очолює Тамара Іванівна Єрьомина.

Великим випробуванням для саду стала пригода, що відбулася 2 лютого 2006 року. День видався дуже холодним і хоч котли всіх оранжерей працювали справно, але раптом виникла загроза утратити рідкісні тропічні рослини. Із інспекції Шевченківського району втік 18-ти річний засуджений хлопець. Він потрапив на територію ботанічного саду і, ховаючись від переслідування, заскочив на дах однієї з теплиць, однак скло не витримало його ваги і він провалився всередину. Намагаючись знайти вихід він почав у темряві бити скло і, як потім з’ясувалося, розбив близько 30м2 скляної поверхні теплиці. Але вибратися йому не вдалося, дільничні повернули правопорушника до інспектора і склали стосовно нього протокол за фактом лише дрібного хуліганства. А працівники ботанічного саду на чолі з директором Т.І. Єрьоміною всю ніч рятували теплолюбиві зразки оранжереї від наслідків цього «дрібного хуліганства». В ту ніч температура в теплицях знизилася до +10 коли норма становить +25. Тропічні рослини стояли прямо під відкритим небом. Усі разом : водій Сергій Олександрович Вахромян, головний бухгалтер Дударєва Любов Петрівна і Тамара Іванівна рятували рослини як могли. Переносили їх подалі від холоду, укривали дах ковдрами, тентами, ганчірками і закінчили тільки під ранок.

Запорізькому міському дитячому ботанічному саду пощастило з місцезнаходженням. Він розміщений у чудовому районі, який називається Шевченківський, на честь видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка. завдяки підтримці теле та радіоканалів, журналістів всіх без винятку друкованих видань Запоріжжя, мешканці міста отримали можливість дізнаватися про події, які відбуваються в дитячому ботанічному саду. Таким чином, заклад став настільки відомим, що навіть зупинка транспорту "Чарівна" була перейменована на "Ботанічний сад".

Садів, подібних Запорізькому міському дитячому ботанічному саду немає не тільки на території України, але й у Європі. Сьогодні територія саду складає 14,6 га землі. До його складу входять навчальний корпус, дендропарк, оранжерея "Зимовий сад", оранжерея "Кактусарій", комплекс теплиць "Лимонарій", "Папороті", "Хризантеми", "Розарій", "Кали", квітники, альпінарії.

 

 

Колекція саду налічує близько 4 тис. рослин. Тут зібрані унікальні хвойні, тропічні та субтропічні рослини, понад 130 сортів троянд. На території ботанічного саду можна придбати квітково-декоративну продукцію.

Для всіх відвідувачів саду працюють екскурсоводи. Екскурсії відбуваються щодня з 8 до 17 години без перерви та вихідних.

Ботанічний сад приймає замовлення на озеленення приміщень і територій, оформлення виставок і композицій, можна замовити чудовий букет до свята, зробити щеплення цитрусових рослин, отримати кваліфіковану консультацію щодо вирощування рідкісних і цінних рослин.

Запорізькому ботанічному саду є чим зацікавити дітей. Для них постійно працюють найрізноманітніші безкоштовні гуртки. На території саду є куточок живої природи, в якому живуть: павичі, фазани, перепілки, цесарки. Водоймище зимового саду прикрашають рибки: тетраганоптеріс золотий, вуалехвости, меченосці червоні, золоті рибки, китайські декоративні коропи, які охоче виконають будь-яке ваше бажання. А від спілкування з улюбленцем відвідувачів і, особливо, дітей – білогубою мавпочкою Чіпом дуже швидко піднімається настрій.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад – зелений куточок, який прикрасить ваше свято і подарує незабутні враження. Особливо радо ботанічний сад зустрічає молодят в день весілля. Працівники створюють особливу і неповторну атмосферу краси і гармонії, щоб цей день назавжди залишився в пам'яті закоханих.

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Эльмира Шагабудтдинова