Акція зі збору підписів у межах програми «Зупинимо тортури в Україні» відбулася в Запоріжжі 27 травня

Акція зі збору підписів у межах програми «Зупинимо тортури в Україні», ініційована Міжнародною правозахисною організацією «Amnesty International» за підтримки Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед», відбулася 27 травня на площі Фестивальній.

Метою кампанії є припинення катувань та інших видів жорстокого ставлення з боку міліції. Щоб тортури та корупція насправді відійшли в минуле, «Amnesty International» в Україні закликала всіх небайдужих прийти на акцію й підписати звернення до Президента з вимогами:

– відповідно до нового Кримінального Процесуального Кодексу України, негайно створити Державне бюро розслідувань для розгляду всіх заяв про катування та інші злочини, скоєні працівниками міліції, яке має дотримуватися п'ятьох принципів – незалежності, ефективності, оперативності, громадського контролю та залучення жертв;

– оперативно розслідувати дії будь­яких співробітників правоохоронних органів, підозрюваних у катуванні або інших видах жорстокого поводження, та притягати їх до відповідальності;

– забезпечити всебічне, неупереджене та негайне розслідування всіх заяв стосовно катувань та жорстокого поводження з боку представників міліції, зокрема, у випадках Якова Строгана, Михайла Бєлікова, Фірдовсі Сафарова, Світлани Помиляйко, Віталія Левченка та Андрія Мельниченка, Олександра Попова, Артема Гераймовича-Магаляса.

«Amnesty International» – це всесвітній рух більше 3 млн. людей, які виступають на захист загальновизнаних прав кожної людини. Принцип її роботи доволі простий і прозорий: вона проводить незалежні та неупереджені дослідження, мобілізує людей, щоб вони чинили тиск на уряди, озброєні угрупування, проводять кампанії з метою захисту та утвердження прав людини.

Першою в Запоріжжі підпис поставила жінка, яка на власному досвіді переконалася в жорстокості правоохоронних органів, – Ольга Дьоміна. Її ситуація стосується «Справи паламарів» – сфабрикованої кримінальної справи щодо вибуху в Свято-Покровському храмі в Запоріжжі в 2010 році.

До речі, розгляд апеляції щодо «Справи паламарів» відбудеться 15 липня о 14.00 за адресою Артема, 50. А 30 липня виповниться рівно три роки, як хлопців утримують в СІЗО. «Нещодавно Жовтневий суд Запоріжжя, який три роки слухав кримінальну справу про вибух у Свято-Покровському храмі, визнав підсудних паламаря Євгена Федорченка, а також Антона Харитонова та його брата Сергія Дьоміна винними й засудив трьох молодих хлопців до 14 і 15 років позбавлення волі.

Слід нагадати, що розслідувалася ця кримінальна справа фактично три доби. «Винних» одразу знайшли, а ось організаторів і виконавців вибуху так ніхто й не шукав. Інші альтернативні версії вибуху навіть не розглядалися.

Натомість на досудовому слідстві до підозрюваних (а пізніше – обвинувачених) широко застосовувалися недозволені методи ведення слідства, серед яких методика НКВС, відома в усьому світі як безупинний 48-ми годинний допит зі зміною слідчих, побиття, катування, позбавлення можливості спати, їсти, участь «міліцейських» адвокатів під час початкових слідчих дій тощо», – повідомляє innocentsukr.blogspot.com.

Єдиними «доказами» в цій справі є явки. Експерти зазначають, що вони були написані під тиском правоохоронних органів.

«Антон (молодший) змінив чотири явки за перші 2-3 дні в СІЗО,» – розповіла Ольга Миколаївна. Жінка каже, що буде боротися до останнього. Наразі вона згуртовує всіх тих, хто потрапив у подібну ситуацію. Більше інформації можна знайти на сайті «Справи паламарів».

Не зважаючи на це, акції вдалося зібрати не більше ста підписів. Здається, що в той вечір погоду замовляла також прокуратура: почалася гроза, й активісти руху були вимушені згорнути акцію, пройшовши, тримаючи палатку над головою, площею Фестивальною. Іншою ж причиною була байдужість перехожих, з якою, хоч і рідко, але стикалися учасники акції: деякі скептично дивилися на людей у жовтих жилетках, деякі навіть «посилали». Не зважаючи на це, знаходилися й ті, хто не лише ставив підпис, але й цікавився матеріалами справ та ситуацією в Україні.

Фоторепртаж із події ви можете переглянути тут

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Катерина Майброда