День Перемоги, або Як двічі підписували Акт про капітуляцію Німеччини

Виснажена після довготривалої війни Європа продовжувала запеклу боротьбу. Кожен із нетерпінням чекав на фінал – слова, які б сповістили про закінчення Другої світової війни; моменту, коли нарешті стане ясно: кінець! Кінець мукам і стражданням, кінець масовим смертям і знущанням. Сьогодні, 9 травня, ми святкуємо День Перемоги червоної армії над німецькими загарбниками. Але які ж саме події передували цьому дню?

На Касабланській конференції в січні 1943 року 32-й президент США Франклін Делано Рузвельт висунув ідею щодо беззастережної капітуляції Німеччини.

Касабланська конференція проходила під великим секретом між вище згаданим президентом США та прем'єр-міністром Великобританії Уінстом Черчіллем, а також членами Об'єднаного комітету начальників штабу США та Великобританії. На таємні переговори запросили й Сталіна. Однак, він не зміг бути присутнім, оскільки час проведення конференції збігся з закінченням битви під Сталінградом.

Анрі Жиро, Франклін Д. Рузвельт, Шарль Де Голль та Уінстон Черчіль під час Касабланської конференції

Після завершення десятиденних переговорів учасники конференції виклали основні положення, які відображали офіційну позицію Організації Об'єднаних Націй. Війна мала закінчитися беззастережною капітуляцією Німеччини, Італії та Японії.

Вже за рік почалася розробка проекту тексту капітуляції. Цим займалася Європейська консультативна комісія. Написане схвалили та направили до Вищого штабу союзних експедиційних сил. Однак там цей документ прийняли, швидше, як рекомендацію або побажання.

Але вже 6 травня 1945 почалися офіційні переговори з Німеччиною щодо її капітуляції. Тоді ніхто й не згадав про підготовлений заздалегідь документ. Замість нього, склали інше, нове положення. Було воно дуже коротким. Варто відзначити, що й із цим документом виникли деякі проблеми. Важливим, проте, для нашої історії є той факт, що Акт про капітуляцію підписувався двічі.

Перша спроба підписання Акта про капітуляції Німеччини

6 травня 1945 до генерала Дуайта Ейзенхауера прибув Альфред Йодль. На той момент останній був начальником штабу оперативного керівництва Верховного командування Вермахту. За його словами, Карл Деніц – глава Німеччини після самогубства Гітлера – направив його на переговори. Тоді Йодль і запропонував підписати відповідний документ 10 травня. Ейзенхауер відмовився обговорювати відстрочку на 4 дні й дав Йодлю півгодини на те, щоб той зважився зробити все негайно. В іншому випадку Німеччина була під загрозою отримання масивних бойових ударів.

Карл Деніц погодився на ці умови. З радянського боку засвідчити підписання мусив генерал-майор Суслопаров. Однак до початку підписання відповідь із Москви про подальші дії так і не надійшла. Суслопаров зважився діяти на свій страх і ризик: він домігся внесення до акта пункту про можливе вторинне підписання документа, якщо на те будуть об'єктивні підстави, і тільки після цього поставив свій підпис.

Акт про капітуляцію Німеччини вперше підписали 7 травня о 2 годині 40 хвилин за середньоєвропейським часом. Документ мав набути чинності 8 травня о 23:00.

Перше підписання Акта у Реймсі

Друга спроба підписання Акта

Уже після завершення урочистої події з Москви надійшла відмова щодо участі Суслопарова в підписанні положення. Радянська влада наполягала на тому, щоб ця подія відбулася вдруге в Берліні при вищому рівні осіб.

Сталін доручив маршалу Жукову організувати повторне підписання акта. На щастя, внесена за наполяганням Суслопарова поправка дозволяла це зробити.

«Договір, підписаний у Реймсі, не можна скасувати, але його не можна й визнати. Капітуляція повинна бути вчинена як найважливіший історичний акт і прийнята не на території переможців, а там, звідки прийшла фашистська агресія, – у Берліні, й не в односторонньому порядку, а обов'язково верховним командуванням усіх країн антигітлерівської коаліції», – виголосив Сталін.

Зрештою, підписаний напередодні документ вважають «попереднім протоколом про капітуляцію Німеччини».

Нове підписання Акта відбулося 8 травня в Карлсхорсті, неподалік Берліна, де в спеціально підготовленому залі, вивісили прапори країн антигітлерівської коаліції. На урочистому заході були присутні представники союзних держав, генерали й офіцери армій, а також журналісти.

Маршал Жуков від час підписання Акта щодо капітуляції Німеччини

Підписання акта завершилося 8 травня о 22 годині 43 хвилини за середньоєвропейським часом. До того моменту в Москві на календарі було вже 9 травня і 00:43 на годиннику. Таким чином, сьогодні, через 68 років, саме 9 травня ми відзначаємо великий День Перемоги.

Джерела: opoccuu.com, citaty.info, shkolazhizni.ru, фільм «Берлін 1945»

Фото: club.foto.ru, alchevskpravoslavniy.ru, gsvg.ru, livejournal.com, znaimo.com.ua, rybinsk.ru

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Марія Стрельцова