Підсумки суботи: кривава ніч на Майдані заради новорічної «йолки» (ВІДЕО)

Жорстка чистка Майдану від мирних мітингувальників за ЄС почалася о 4-й ранку 30 листопада. Буквально за годину наметове містечко зрівняли з землею. За словами очевидців, молодих людей, в тому числі жінок, яких залишилося близько тисячі на ніч, били дубинками, волочили асфальтом, дубасили ногами. Чимало поранених забрала швидка, однак жертв було набагато більше. Перелякані діями «Беркуту», вони навіть не наважилися звернутися за допомогою. Люди боялися, що швидка завезе їх зовсім не в лікарню. У ЗМІ з’явилося повідомлення, що в  померла госпіталізована дівчина, яку під час розгону Євромайдану побив «Беркут». Наразі інформація остаточно не підтверджена. Окрім того, кількох людей досі не можуть знайти.

Багатьох арештували. До речі, за словами свідків, деяких арештованих тягли майже у безсвідомому стані. За даними МВС, 35 активістів із Майдану Незалежності затримали за хуліганські дії та супротив працівникам міліції. Усюди на асфальті й досі видніються плями крові.

Одночасно з цим на площі почали встановлювати новорічну ялинку. Після нічного побоїща комунальники вийшли святково прикрасити Майдан Незалежності. Після того, як мітингувальників розігнали, Майдан огородили металевими щитами, за якими вишикувалися міліціонери.

Ще на світанку комунальники акуратненько зібрали всі покинуті в паніці речі, звалили їх на машини та вивезли в невідомому напрямку.

Хто замовив «Криваву ялинку»

Трохи згодом міліція вирішила виправдатися за свої дії: рішення розігнати мітинг було прийняте через правопорушення на площі. При чому в міліції повідомили, що демонстранти кидали в силовиків камінням. І серед працівників «Беркуту» також є жертви. Очевидці та потерпілі протестують: «Ми мирно стояли, співали гімн, коли прийшли вони. Ніхто не намагався чинити опір. Людей просто почали бити».

Першим, кого одразу звинуватили в трагічних подіях ночі, став Віктор Янукович та діюча влада. Однак Президент України заявив, що сам «глибоко обурений» подіями на Майдані та обіцяє покарати винних.

«Я глибоко обурений тими подіями, які відбулися вночі на Майдані Незалежності. Я засуджую дії, які призвели до силового протистояння та страждань людей», – сказав Янукович.

Він наголосив, що заявляв раніше про підтримку ненасильницьких акцій. Янукович запевнив, що «ті, хто не почули слова Президента і своїми рішеннями та діями спровокували конфлікт на Майдані, будуть покарані».

Янукович вимагає від ГПУ терміново надати результати негайного та об’єктивного розслідування для належного покарання винних.

Були й думки з приводу того, що це могла бути провокація від опозиції. По-перше, під час штурму їх вже не було на Майдані, по-друге, за словами свідків, незадовго до страшних подій із мікрофону пролунав натяк, що сьогодні краще розійтися.

Однак, щоб обвинувачувати якусь зі сторін спочатку треба оперувати реальними доказами. Їх же наразі ні в кого немає.

Валерій Коряк – «козел відпущення» чи реальний винуватець?

В решті-решт винуватця таки виявили. Відповідаючи на запитання журналістів на брифінгу в Києві, начальник Головного управління МВС України в м. Києві Валерій Коряк заявив, що сам віддав наказ бійцям спецпідрозділу «Беркут» відтіснити мітингувальників з Майдану Незалежності в Києві.

«Я прийняв рішення направити «Беркут», – сказав Коряк, зазначивши на уточнююче питання, що це рішення було узгоджене з керівництвом, враховуючи кількість розрахунків (міліції) на присутніх людей (на Майдані).

Коряк також зазначив, що в забезпеченні доступу комунальних служб до підготовки Майдану Незалежності до новорічних свят задіяли 300 бійців «Беркута».

Як повідомив начальник столичного главку, приблизно опівночі один із координаторів Євромайдану повідомив присутнім про припинення акції.

У зв'язку з цим працівники комунальних служб прийняли рішення продовжити встановлення ялинки та інших новорічних атрибутів і звернулися до правоохоронців із проханням забезпечити доступ до центральної столичної площі.

Відповідаючи на запитання, чи готовий начальник київської міліції добровільно піти у відставку після сьогоднішніх подій, він сказав, що питання про його відставку і відповідальність прийматиме прокуратура й МВС після перевірки.

«Якщо я щось порушив, я буду відповідати», – сказав Коряк.

Підбиваючи підсумки

Чистка Майдану заради підготовки площі Незалежності до Новорічних свят призвела до низки подій:

1. Відкрито кримінальне провадження за фактом перевищення службових повноважень міліціонерами в ніч на суботу, 30 листопада, на Майдані Незалежності. До реєстру вже внесено інформацію за фактом вчинення злочинів з хуліганства, опору співробітникам міліції, а також за ст. 365 (перевищення службових повноважень). Джерело – тут.

2. Серед постраждалих двоє поляків. Міністерство закордонних справ Польщі викликало на розмову до себе в неділю, 1 грудня, посла України для пояснень в справі останніх подій в Києві.

3. Мирні мітинги за підписання Асоціації з ЄС перетворилися на страйки та акції протесту. Люди налаштовані вороже та готові не тільки захищатися, але й нападати – машину співробітників спецпідрозділу «Беркут» намагалися силою зупинити поблизу Михайлівської площі. Завбачивши позашляховик з емблемою спецпідрозділу, протестувальники спробували перекрити йому дорогу. Джерело – тут

До того ж Голова фракції ВО «Батьківщина» Арсеній Яценюк оголосив, що у неділю, 1 грудня, протестувальники намагатимуться зайняти знову Майдан Незалежності.

Ситуацію нагнітає й те, що внутрішні війська МВС України в Київській області приведені в повну бойову готовність, у столицю підтягують співробітників спецпідрозділу «Беркут» зі східних областей. Однак громадяни поки що сподіваються на мирне повалення влади.

4. Насилля на Майдані викликало Всесвітнє обурення.

Фото: liga.net

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Марина Ботнарева