Українській «Вікіпедії» та іншим веб-ресурсам загрожують блокуванням без рішення суду

В Україні можуть без рішення суду розпочати блокування сайтів за порушення авторського права. Про це йдеться в ініціативі Державної служби інтелектуальної власності, про яку повідомляє громадська організація «Вікімедіа Україна».

В організації висловили занепокоєння суперечливими змінами, запропонованими в проекті закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет».

«Стурбованість викликає той факт, що пропоновані зміни покладають на сервісні служби, які надають послуги з розміщення веб-сайтів, зобов’язання блокувати доступ до них без необхідності доведення порушення авторських прав у суді», – сказано в заяві.

Підставою для такого блокування, згідно з запропонованими змінами, буде лише заява щодо порушення авторських прав на веб-сайті, що надійшла в сервісну службу, якщо протягом трьох днів власник веб-сайту не надав письмової відповіді на цю заяву.

При цьому достовірність інформації, викладеної заявником у заяві, не перевіряється, і достатньо нотаріально засвідченого скріншоту такої веб-сторінки.

«Подібні норми створюють небезпеку зловживання використанням таких процедур особами, які можуть бути недостатньо обізнаними в законах про авторське право, зокрема, щодо вільних ліцензій, або мати на меті заблокувати доступ до певного веб-ресурсу», – застерігають у «Вікіпедії».

«Невизначеність поняття «власник веб-сайту» та вимога використання цифрового підпису або завірення нотаріусом фізичного підпису особи створює реальні загрози для функціонування Інтернет-спільнот, які працюють за принципом добровільної участі людей у наповненні, підтриманні й організації роботи веб-сайту», – прокоментував нові законодавчі ініціативи член правління ГО «Вікімедіа Україна» Юрій Булка.

Будь-який ресурс можна буде заблокувати, якщо на ньому буде посилання на сайт, де розміщені матеріали, що порушують авторські права.

Тому пропоновані зміни можуть створити реальні перепони для функціонування тієї ж Вікіпедії.

Член правління ГО «Вікімедіа Україна», юрист Левон Азізян зазначив, що не виключаються загрози тиску на адміністраторів та редакторів української Вікіпедії з боку зацікавлених осіб із метою вилучення невигідної для них інформації.

Тому у «Вікіпедії» вимагають у жодному разі не приймати пропоновані зміни у такій редакції. «Доцільним є проведення довготривалого, широкого, багатостороннього та об’єктивного громадського обговорення за участі експертів із усіх ключових сфер із метою усунення всіх недоліків і прогалин, існування яких може дати можливість для будь-яких зловживань або перешкоджань законній діяльності громадян у мережі Інтернет та обмежень свободи слова», – підсумував Булка.

Джерело: www.pravda.com.ua

Фото: cdn3.img22.ria.ru

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Пороги