Історія запорізького «круглого будинку»: нестандартна споруда з обшарпаними стінами й антикваріатом на горищі

Будівля, про яку йтиме мова, розташовується на вулиці 40 Років Радянської України і в народі більше відома як «круглий дім». Історія цієї незвичайної споруди починається 1938 року. Саме тоді в життя втілили ідею архітектора Георгія Лаврова, якому, до речі, належить проект Мінської бібліотеки імені Леніна – однієї з перших бібліотечних будівель СРСР (1932 рік).

Працюючи у стилі функціоналізму, Лавров створив безліч будівель, які чудово вписуються в атмосферу індустріального міста, але в той же час вони по-своєму оригінальні.

«Круглий дім» дійсно виглядає ефектно й вражає своєю нетиповою для Запоріжжя архітектурою, а про форму споруди, яка нагадує букву «С» і діаметром складає 150 метрів, ходить багато легенд. Одна з них розповідає, що це перша буква в слові «Сталін», і нібито можна навіть розгледіти букву «Т», якщо дивитися на місцевість із висоти пташиного польоту. Однак експерти все ж відкидають цю думку.

Запорізький історик та краєзнавець Анатолій Комаров коментує цю версію так: «На мою думку, це всього-на-всього красива легенда, яка навіює загадковість. Форма споруди не є типовою для нашого міста, тому й вигадали подібну історію. Наскільки я знаю, в архітектурних проектах того часу й мови не йшло про таку ідею».

Не зважаючи на оригінальність будинку та його архітектурну цінність, багато вікон в під’їзді вибито. Однак всередині все ще збереглися старі деревяні поручні й сходи, яких не побачити в сучасних спорудах. У будинку було чотири поверхи, й на останньому розташовувалося горище, де збереглася сила-силенна антикварних речей – стільці, покриті товстим шаром пилу, дошки й столи, яким не менше, ніж півстоліття.

«Квартира тут мені дісталася від мами. Вона сюди ще на початку шістдесятих заселилася. На той час жити в такому домі було неабиякою розкішшю! Стелі високі, кімнати великі, до того ж через круглу форму споруди в кімнат теж оригінальна форма. Але з часом дім застарів, і проблеми тут, як і в усіх «сталінках» – пізно ввечері майже не йде гаряча вода, під’їзд у поганому стані, стіни обшарпані», – зазначила мешканка «круглого дому» Олена Вікторівна.

Фото: www.life.zp.ua

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Юлия Полоз