Кожен день студенти постають перед вибором: витратити гроші на герметично запаковану їжу у кіосках, що біля університету, чи заощадити і сходити до університетської їдальні.
За статистикою процентів сокок обирають їдальню. Тепло, комфортно і на пари не так далеко бігти, щоб не запізнитися, але чи варто їсти таку «корисну» їжу?
По начебто здоровій та збалансованій їжі, що стоїть у холодильниках, повзає чимало тарганів, а персоналу їдальні нема до цього ніякої справи. Більшість же студентів, не помічаючи цього, їдять безкоштовний білок, оскільки при випічці піци з грибами лапки тарганів запікаються, і від грибної начинки їх не відрізнити. Здавалося б сміх, але це сумна правда студентських їдалень.
«Їсти, коли ти бачиш таку антисанітарію, неможливо, а витрачати більше коштів кожен день на всілякі гамбургери не у всіх студентів виходить…», – каже студентка Запорізького національного технічного університету Марія.
І ця проблема не стосується лише ЗНТУ, студенти Запорізького національного університету та, навіть, Класичного приватного університету скаржаться на одні й ті самі проблеми!
Звичайно, у такій ситуації краще витратити більше коштів на приуніверситетські кафе, ніж потім витрачати вп’ятеро більшу суму на ліки, при тому, що у нас начебто «безкоштовна» медицина.
Звісно, до санепідемстанцій студенти ніякі скарги не подають, вважаючи, що то не їх справа, але це, насамперед, проблема студентської молоді міста і країни, у якій ми живемо, а починати її покращувати треба з саме таких, здавалося б, дрібниць!
Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Анна Пудлик