Запорізькі бомбосховища: що робити й куди бігти в надзвичайній ситуації

У разі виникнення надзвичайної ситуації в вигляді бойових дій на території Запоріжжя в міськради має бути план дій, що допоможе зберегти життя городянам. Ми відправили до міськради запит на інформацію з таким питанням: «Чи є у міської влади план евакуації громадян міста у випадку бомбардування Запоріжжя?». «Згідно з Кодексом цивільного захисту України, обов’язкова евакуація населення проводиться в разі виникнення загрози збройного конфлікту (з районів можливих бойових дій у безпечні райони, які визначені Міністерством оборони України на особливий період). На сьогодні це питання знаходиться в стадії опрацювання…», – відповіли нам. Тож, поки влада «готується», планом «Б» можуть стати обладнані на випадок неочікуваної загрози сховища, на утримання й обслуговування яких іде частина наших податків.

Комунальні «консервації»


Зі згаданого вище запиту на інформацію від першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Дмитра Свіркіна ми дізналися, що «в Запоріжжі знаходиться на обліку 273 захисні споруди». На них «для проведення профілактичних та попереджувальних заходів з ремонту та технічного обслуговування захисних споруд у місті заплановано виділення коштів на 2014 рік у розмірі 338 710 гривень». Тобто, згідно з тими ж таки книгами обліку, в місті є 273 потенційно безпечних сховища на час бомбардування, але місце знаходження, як і їхній стан, залишається під питанням. Переважна більшість цих самих «захисних споруд» – залишені ще з радянських часів й обладнані для укриття мешканців багатоповерхового будинку напівпідвали. В один із таких, на Хортиці, в районі наукового містечка, ми й спробували потрапити.

Відшукати будинок, в якому він знаходиться, було нескладно, бо поряд з ним здалеку можна помітити типовий «дзот», що слугує повітрязабірником та запасним виходом зі сховища. В будинку розмістилося відділення пошти №17. Там нам розповіли, що укриття дійсно є, але потрапити туди в разі надзвичайної ситуації не вийде, бо, як нам повідомили працівниці поштамту, воно зачинене, а ключ забрали комунальники.

Укриття ЗНУ

Якщо надзвичайна ситуація застане нас під час навчання, куди ж мають ховатися студенти? З таким питанням ми звернулися до провідного фахівця з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту в ЗНУ Трифона Гапончука. Він пояснив, що на випадок будь-якого роду небезпеки на території ЗНУ існує низка захисних напівпідвалів, які оснащуються відповідно до правил цивільної оборони. Один із таких відвідали «Пороги».

Ми спустилися під будівлю четвертого навчального корпусу. Екскурсія почалася з захисних дверей. Їх там двоє з відстанню одних від інших приблизно в 3-3,5 метри. Цей коридор є пропускним. У разі небезпеки двері ніколи не мають бути відчиненими одночасно.

Далі – ще один коридор, із якого є вихід до чоловічого й жіночого туалетів, кімнати командування, великої зали та кімнати з повітроочисною системою, роботу якої нам також продемонстрували. В цій же кімнаті знаходиться чи не найцікавіше – аварійний вихід через вентиляційну шахту. Ще на поверхні мій екскурсовод вказав на невисоку споруду в подвір’ї університету, що схожа на вентиляційну шахту. Тоді він зауважив, що то запасний вихід, а тепер, коли ми побачили обидва його кінці, до нашого списку додався ще один суттєвий орієнтир у пошуку таких локацій, яким ми не раз користалися під час дослідження.

З цієї екскурсії також стало зрозумілим, що на території ЗНУ бомбосховищ немає, є лише захисні напівпідвали. Вони є під кожним навчальним корпусом та у підвалах гуртожитків.

Що робити?

Спираючись на розмову з Трифоном Кириловичем та результати власного дослідження з цієї теми, маємо приблизний план дій. Уже зараз громадянам варто розвідати, де знаходиться найближче доступне сховище. Краще, якщо воно у вашому будинку, гірше, якщо до нього потрібно добиратися відкритою місцевістю, що різко зменшує шанси на порятунок.

Якщо до обладнаного сховища далеко, то кращим вибором буде спуск до підвалу будівлі. Якщо ж той закритий, то хоча б на перший поверх, де у вас буде більше шансів залишитися неушкодженими. Традиційно найнадійнішими кімнатами в квартирі вважаються ванна та туалет, бо стіни там розташовані на малій відстані одна від одної, крім того, там немає меблів, що можуть впасти на вас, і зазвичай їх будують ближче до центру будинку. За цими ж параметрами для схованки підходять коридори в квартирах та між ними.

Варто пам’ятати, що ваше життя незрівнянно дорожче документів, грошей чи техніки. Тому в разі виникнення небезпеки, перше, що потрібно зробити –  взяти близьких та негайно знайти безпечне місце. 

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Олександр Безотосний, Альона Наталуха, Юлія Данильченко