Книга «У згонах»: життєпис одного таврійського села на тлі історії

Влітку вийшла книга відомого запорізького письменника та журналіста Костянтина Сушко «У згонах», яка розповідає про життєпис рідного села автора на тлі історії.

За власним зізнанням Констянтина Сушка, він подав розповідь «у формі звичайнісінького репортажу, щоправда, найдовшого у його газетярському житті».

Автора не зупинило, що слова «згони» не знайшлось у словниках. Але воно близьке та відоме старшому поколінню не лише на батьківщині автора – селі Бабиному Херсонської області. Це слово означає талу або дощову воду, що струмками бігла вулицями до Дніпра та його приток, створюючи рівчаки.

Як розповідає Констянтин Сушко у передмові, у дитинстві разом з сільськими хлопчаками після дощу він вирушав в таку собі експедицію по згонах, і чого тільки не знаходив: іржаві цвяхи, підкови, монети, патрони та багато іншого. У згонах він пройшов свою першу археологічну практику, і зараз із хвилюванням, працюючи над твором, запросив читача до спільної подорожі його давнім маршрутом.

Свій твір письменник присвятив світлій пам'яті відомого українського мовознавця, лексикографа та фольклориста Віктора Чабаненка, який пішов з життя в лютому цього року. Широкому загалу читачів відома його науково-публіцистична праця «Українська Атлантида» про затоплений каховським водосховищем в середині минулого століття Великий Луг.

«Я вдячна за появу цієї книжки «У згонах» за декількох причин, – поділилася з «Порогами» дочка науковця Мирослава Чабаненко. – Поки Костянтин Іванович збирав інформацію, він часто радився з моїм батьком та обговорював свої знахідки. Він поділяв погляди Віктора Антоновича, тому  у книжці є багато питань, які піднімав у своїх дослідженнях і мій батько. Констянтин Іванович завершив книгу якраз, коли батька не стало. Тоді він підійшов до мене і сказав, що хоче присвяти «У згонах» Віктору Антоновичу.

Я знала, як жваво цікавила батька тема історії рідного краю, тому була у захваті від ідеї. А знаючи автора особисто, наскільки це чесна людина, як відповідально він ставиться до інформації, я була впевнена, що це буде унікальна книга.

Тож я також залучилася до збирання коштів на її опублікування, і тепер дуже задоволена своїм рішенням. Книга виявилася надзвичайно цікавою та актуальною.

У світлі останніх подій, коли Росія знову зазіхає на нашу історію, перед нами гостро постало питання нашої ідентифікації. Книга «У згонах» може дати на нього чітку відповідь. Костянтин Іванович не науковець, він – журналіст-етнограф. Він розповідав історію під кутом зору людини, яка любить свій край і дуже добре вивчила його. Як журналіст від розкопав цікаві факти. Тут більше правди, ніж у підручниках і більше життя, ніж у наукових працях. Я впевнена, що ця книга може впливати на свідомість. Це безцінний дарунок для нашої сім’ї», – розповіла Мирослава Чабаненко.  

 

Матеріал взято із старої версії сайту «Пороги».
Автор : Марина Ботнарева