Опитування: експерти та журналісти – про парламентські вибори

1-vyiboryi-radaУкраїна підбила підсумки у виборах до Верховної Ради. «Пороги» дізналися, якими їх побачили експерти та медійники.

1Дмитро Король, журналіст:

– Найнесподіванішим було те, що в моєму рідному Запоріжжі, яке рік дивувало всіх своїм патріотизмом, 22 відсотки виборців віддали свій голос за «Оппозиційний блок». Схоже, нічому людей життя не вчить. А важливим на цих виборах стало те, що до Ради не потрапили комуністи – це великий крок у подоланні «совковості».

2Майкл Щур, тележурналіст:

– Прохід Самопомочі – несподіваний. Я не думав, що вони одразу стільки наберуть. Це їх перші вибори. Для порівняння подивіться на результати Свободи і Гриценка.

3Ольга Юркова, редактор відділу в журналі «Країна»:

– Мене здивувало те, що близько третини виборців, згідно з соціологією, до останнього не могли визначитися. На мою думку, це говорить про те, що, з одного боку, суспільство «зголодніло» за новою якістю політики, з іншого – це результат компромісного складання списків майже у всіх партіях і недопрацювань під час кампанії. Програми, як і раніше, популістські і неконкретні: подолання корупції, комплексні реформи… Тому виборцям доводилося зважувати не аргументи, а свою довіру до кандидатів. З приємного: важливо, що пропорції у Раді змінилися і ми маємо проукраїнську більшість. Тепер уся надія на здатність нових обранців домовлятися. Ще один помічений мною негатив цих виборів – коли люди голосували не за тих, кому насправді симпатизували, бо ті, на їхню думку, – непрохідні і вони «втратять голос». В Європі такого явища немає. Думаю, якби такого не було, результати виборів могли б здивувати нас ще сильніше. Успіх «Самопомочі» прогнозований: нова сила, відсутність заплямованих і просто «старих» облич у прохідній частині партії і грамотна піар-кампанія.

4Роман П’ятигорець, голова правління запорізької областної организації Комітету виборців України:

– Выборы в Украине можно считать состоявшимися. Было зафиксировано много нарушений, однако они не носили массового характера. В основном это нарушения, связанные с подкупом голосов, «карусельное голосование», черный пиар. Однако, на тех округах, где был виден четкий лидер, нарушений было меньше всего. Радует то, что к власти приходят новые лица. Я всегда говорил, что в парламенте должно быть больше половины представителей «четвертой власти». Люди, которые способны докапываться до каждой мелочи, проводя журналистские расследования, просто обязаны быть в Верховной Раде. Сейчас этого удалось добиться, пусть и в меньшей степени, чем хотелось бы. В общем, выборы у нас в городе прошли спокойно, открыто. Вот и иностранные наблюдатели говорят, что на этих выборах нет того, что было раньше. Заметны положительные сдвиги.

5Наталія Виговська, регіональний представник Інституту массової інформації:

– Эта предвыборная кампания охарактеризовалась значительным количеством «джинсы» в СМИ. Вместо того, чтобы разъяснять читателю, кто идет в парламент, какое прошлое у кандидатов и партий, медиа, похоже, зарабатывали деньги, не маркируя заангажированные тексты и выдавая их за редакционные. Главным героем таких публикаций был до этого момента неизвестный глава профкома Запорожского железорудного комбината из Днепрорудного Александр Григорчук: материалов о нем – в разы больше, чем у других кандидатов. Кстати, Запорожье среди других регионов заняло непочетное первое место по количеству джинсы в СМИ за период этой кампании. Кроме того, в этот раз активно использовались технологии опорочивания кандидатов. Так, в СМИ появилась серия публикаций против кандидата Владимира Бандурова (конкурента на 79-м округе Александра Григорчука), распространялись газеты без выходных данных против кандидата по 76-му округу Николая Фролова. Кроме того, накануне выборов правоохранители перехватили авто, в котором везли изготовленную агитацию, в частности, против кандидата по 75-му округу Игоря Артюшенко и Александра Рабцуна. По данным Института массовой информации, количество так называемого «черного» пиара в эту кампанию выросло и составило 5 процентов от общего количество заказных материалов.

Автори: Марина Ботнарева, Аліна Булава

Головне фото: www.ipnews.in.ua