Міністерство інформації загрожує свободі слова

i150_ArticleImage_101079В Україні створили Міністерство інформації, яке буде протидіяти пропаганді Росії й займатися інформаційною політикою держави. Однак, ідея створення такого міністерства викликала серйозну дискусію.

Журналісти вважають, що поява такого відомства – це, по-перше, так званий ефект бурхливої діяльності української влади, замість того, щоб реалізовувати справжні реформи. Відповідне зввернення проти ствоерння міністерства вже розповсюдив рух “Стоп цензурі”.

«Нам потрібні реальні реформи, а не рожеві бантики на болоті. І найкращою пропагандою буде, коли про ці реформи напишуть закордонні ЗМІ, а росіяни будуть говорити один одному – ти чув, який в Україні рівень життя? Прозора поліція і суди? Безвізовий режим з ЄС? 23 роки не робили реформ, і тепер, замість того, щоб їх робити, збираються просто про них говорити.

Не було проведено жодної консультації з експертним середовищем, як українским, так і міжнародним стосовно того, які стоять завдання, які є механізми щоб їх вирішити, де вони ефективні, а де ні. 

Найстрашніше, що це міністерство нанесе величезний удар по довірі. Довіра – це рушій соціальних реформ та геополітичної підтримки, це фундамент для створення потужної держави. Нема довіри до влади = третій майдан = нема грошей від міжнародних установ, та і бантики вішати значно легше, ніж проводити реформи», – прокоментувала ситуацію виконавчий директор Інституту Масової Інформації Оксана Романюк.

По-друге, Міністерство інформації, на думку мас-медійщиків, несе справжню загрозу свободі слова. На передодні голосування за Кабінет міністрів України журналісти навіть встигли провести під Радою акцію протесту, однак, склад Кабінету міністрів 2 грудня все одно був ухвалений.

Думку журналістів поділяє і ОБСЄ. Про це на сторонці у Twitter написала представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович.

«Ініціатива України створити Міністерство інформація несе чітку загрозу для свободи медіа, це не спосіб контрпропаганди», – йдеться у повідомленні.

Цікаво, що першим міністром інформації України став Юрій Стець, кум Петра Порошенко.

Незадоволення викликало й те, що ніякого голосування щодо створення міністерства інформації не було. Інститут медіаправа вважає, що Верховна Рада України не мала повноважень розглядати питання призначення міністра інформаційної політики, оскільки такого міністерства не існувало.

Закон України про Центральні органи виконавчої влади визначає:

«Стаття 5. Утворення, реорганізація та ліквідація міністерств та інших центральних органів виконавчої влади 

1. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України».

Таким чином, для створення міністерства потрібне рішення Кабінету Міністрів України. Призначення міністра можливе лише після рішення про створення міністерства.

Проте, за словами міністра юстиції України Павла Петренко, після голосування Верховної Ради України за призначення міністра інформації, окреме голосування ще й за створення міністерства не вимагається.

Матеріал підготувала: Марина Ботнарева

Фото: www.telekritika.ua