Історики: Сьогодення України схоже на бій під Крутами сторічної давнини

697 років минуло від кривавих подій, що сталися 29 січня 1918 року під селищем Крути (Київська область), коли українські студенти дали відсіч більшовицькій армії. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

На їх честь в Запорізькому обласному краєзнавчому мізеї пройшов урок мужності «Ми пам’ятаємо героїв Крут».

«Сучасна ситуація, що склалася між Росією та Україною, нагадує події 1918 року. Що тоді, що сьогодні ми не очікували нападу з боку дружньої держави, у нас не було армії, але на захист Батьківщини вийшли добровольці», – розповів директор краєзнавчого музею Георгій Шаповалов.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михаїла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені.

В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.

«Це одна з найтрагічніших сторінок нашої історії. Ми маємо пам’ятати подвиг тих юнаків, які захищали нашу країну», – сказала начальник управління молоді, фізичної культури та спорту Наталія Власова.

Вшанувати пам’ять загиблих зібралися студенти, школярі, історики, волонтери та військові, які приїхали із зони АТО. Присутнім показали уривки з документального фільму про бій під Крутами.

 Автор: Аліна Булава

Фото: art-nostalgie.com.ua