Опитування: Як запоріжці ставляться до ідеї скасувати 9 травня?

1399354559-1584-den-pobedyiДепутати Верховної ради України збираються проголосувати за скасування 9 травня. Ініціатором став Ігор Мосійчук (депутат «Радикальної партії» Олега Ляшка). Він вважає це свято «небезпечним святом імперської шизофренії» та пропонує розглянути  як альтернативу 8 травня. У цей день пропонує відмічати «День примирення і трауру». Це буде «дуже по-європейськи», вважає Мосійчук.

«Пороги» запитали викладачів ЗНУ, студентів та жителів міста, як вони ставляться до ініціативи депутата.

Іва Павленко, викладач ЗНУ (факультет соціології й управління):

– 9 травня – це все-таки свято перемоги в одній зі страшних війн, і дай Боже, щоб ми його шанували та відзначали. Як ця дата взагалі може дискредитувати процеси, що зараз відбуваються? Це ж не 1-ше травня, не 23-тє лютого, а 9-те травня, яке ми повинні шанувати.

Цветана Педенко, мешканка Запоріжжя:

– Я вважаю, що це свято не можна скасовувати. У будь-якому разі доти, доки живі ветерани. Та й узагалі, якщо це зробити, у суспільстві підійметься резонанс. Поки що ми не готові до цього, адже першочергово збунтується проросійське населення, мовляв, «скасували бандерівці». Якщо 23-тє лютого скасували – це одна справа, там була радянська армія, а зараз – українська.

Наталія Романюк, викладач ЗНУ (факультет журналістики):

– Думаю, громадськість однозначно відреагує негативно. Я розумію, що в нашій історії буде своя війна, буде наша перемога, інше – наше 9-те травня. Але все-таки, хай би це 9-те травня й було б. Усе-таки є перемога у війні, ми повинні дякувати нашим дідам, що ми є.

Надія Бєлік, викладач ЗНУ (історичний факультет):

– Я вважаю, що це не виправдано, тому цього не варто робити. Багатьом людям запам’яталося з тих далеких часів саме 9-те травня. Це все одно свято їх душі. Якщо людина думає про душу, а не тільки про політику, то це однозначно – ні. Особисто я ставлюся до цієї ініціативи погано.

Ірина Тонкіх, студентка економічного факультету:

– Авжеж, це погано, бо цю перемогу історично здобув радянський народ. І особисто я все одно відзначатиму це свято, ходитиму на братські могили покладати квіти. Я дуже погано ставлюся ще багато до чого, що зараз робить державне правління в Україні. Це неправильно, треба взагалі про інше думати, аніж про те, яке свято треба скасовувати, а яке – вводити, на кшталт річниці мобілізації.

Віктор Костюк, викладач ЗНУ (факультет журналістики):

Різко негативно ставлюся. Я належу до того покоління, яке, звичайно, не у війну народилось, але з дитинства пам’ятаю ще тих людей, яких було дуже багато без рук, без ніг. Вони отримали інвалідність, будучи на війні. Фактично це єдиний день на рік, коли згадували героїв, які перемогли в цій війні. І яка різниця, що це був Радянський Союз? Але те, що боролися проти фашизму, гідне похвали. Думаю, люди, зокрема старші 30-ти, не схвалять таку ініціативу.

Сьогодні, 24 березня, на брифінгу віце-прем’єр-міністр, міністр культури України В’ячеслав Кириленко заявив, що Україна не буде скасовувати День перемоги.

«Правительство не будет отменять 9 мая как День победы. В то же время, правительство предложит к 9 мая также надлежащим образом соблюдать и день 8 мая, как это делается во всей Европе. Торжественные и мемориальные мероприятия в Украине будут происходить и 8, и 9 мая», – підкреслив В’ячеслав Кириленко.

Автори: Анна Ставицька, Олександра Мирошниченко