Топ-5 кращих книжок Юрія Андруховича, що підривають мозок

69C943FE-8CEA-42C4-B223-F244C537AFBB_mw1024_s_n55 років виповнилося 13 березня українському поету та прозаїку Юрію Андруховичу. Його знають навіть ті, хто не прочитав жодного рядка письменника. Він співає в гурті «Карбідо», перекладає  Шекспіра, за його творами ставлять спектаклі і знімають кіно. Жінки мліють від інтимної лірики Андруховича. А в далекому 1985 році разом з Віктором Небораком та Олександром Ірванцем він заснував поетичну групу Бу-Ба-Бу (БурлескБалаганБуфонада). І це ще далеко не завершений список усіх досягнень вітчизяного «сучукрліту». Тож, до ювілею з Дня народження Юрія Андруховича «Пороги» підготували топ кращих книжок, що підривають мозок.

907MZ5Lof_g«Таємниця» – мемуарний роман Юрія Андруховича, опублікований в 2007 році. Цікавий, відвертий, захоплюючий – перші слова, які виникають в голові після прочитання роману. Про що книга запитаєте ви? Про життя, – відповім не замислюючись. Це – розмови між поетом та його другом, що… трагічно загинув в автокатастрофі. Вони розмовляють про поезію, книжки, андеграунд, армію, режим, футбол. А ще – про Львів та Станіславів, Радянський Союз, про Чехію та Польщу. Говорять про друзів та ворогів, пекло, радощі і біль. Про старе каміння під ногами та шрами на душі і на спині. Про університет, гуртожиток, вино. Про фотографії, шифри цензорів, державні таємниці, прогулянки між замків та каплиць, про паралельний світ, вокзали, поїзди, дитинство, декадентство, заповіт. Ці описи життя настільки детальні і захоплюючі, що на мить складається враження ніби навпроти сидить Юрій Ігорович і відкриває перед тобою своє життя. Книга читається на одному диханні. А для прихильників чогось особливого можна прослухати аудіоверсію книги у виконанні Ігоря Мурашка або придбати перевидавництво польською мовою.

NTktxjJG5zc«Рекреації» – перший роман Юрія Андруховича, опублікований у 1992 році. Написання суржиком викликало чимало протиріч. Для когось використання русизмів здається знущанням над українською мовою. А когось приваблює колоритний, незвичний спосіб письма. Насправді ж, вся нецензурщина, пікантні моменти та суржик – це життя, що нас оточує. Вийдіть на вулицю і почуєте щось приблизно таке ж. «Рекреації» – це опис невеличкого епізоду із життя письменників. Вони їдуть в неіснуюче місто Чортополь на Карнавал «Свято Веселого Духа». У кожного з них свої таргани в голові, проблеми, переживання. І саме в цю ніч у всіх відбувається переломний момент, який вирішує подальшу долю письменників. Читаючи книгу, здається, ніби дивишся гарний фільм. Настільки легко і професійно автор пов’язує між собою кілька сюжетних ліній. Дослідники наголошують, що роман «Рекреації» уже давно зайняв почесне місце в пантеоні сучасної української літератури.

5T_zFO4-x4Q«Лексикон інтимних міст», за визначенням самого автора, – роман-пазл, де назви міст є назвами розділів, які складають багаторівневий художній твір, опублікований у 2011 році. У книгу входять111 есе про різні міста світу, які викладені у алфавітному порядку. Цей роман, немов вистояне роками вино, його хочеться смакувати, розтягуючи задоволення. Автор розповідає свої спогади, враження, емоції від перебування в тому чи іншому місті. Інколи місто, наче оживає і ось вже саме, ніби говорить з вами і розповідає про себе та свою історію. Книгу можна назвати своєрідною мапою. Мабуть, в жодному географічному довіднику не знайдеться тих деталей, якими поділився Юрій Андрухович. Перечитуючи, мимоволі помічаєш, як хочеться відправитись в кожне місто, описане автором. Проте, насолоджуєшся уявними мандрами, які переносять тебе з цього полюсу на протилежний, із Заходу на Схід, з одного міста в інше. Дочитавши до кінця, здається, що ти вже розумієш інтимну лексику міст і говориш з ними спільною мовою.

CTwHN9nQgZE«Дванадцять обручів» — роман Юрія Андруховича, опублікований у 2003 році. Книга зачаровує з кожною наступною прочитаною сторінкою. У романі чітко відображені реалії життя українців та опис минулого. Вабить таємничо описана розповідь про українського письменника Антонича, а також австралійця, що подорожує Львовом. Хоча весь роман – художня вигадка, в багатьох моментах чітко можна побачити реальні місця, події, історичні персонажі. Сюжет книги досить складний для осмислення. І, навіть, після перегортання останньої сторінки ще довгий час спонукає до роздумів, залишивши своєрідний «післясмак». Не дивно, що за цей роман автор отримав Літературну премію Центральної Європи «Angelus».

Nqn1EqGEu-oУ книзі «Євромайдан. Хроніка відчуттів» зібрані есе відомих українських сучасних письменників Т. Прохаська, І. Ципердюка, Ю. Андруховича, С. Жадана, Ю. Винничука про події нелегких і героїчних зимових місяців 2013-2014 років. Багато хто боявся відкривати цю книгу, адже «Євромайдан» залишив болючий осад у серцях українців. Мало кому хотілося згадувати ті страшні події і відчувати пережитий біль. Проте, ця книга дійсно хроніка, але не подій, а відчуттів. Прочитавши, розумієш як по-різному одну і ту ж подію описують люди. Тим паче думки та відчуття свідомих людей, які вміють володіти словом, цікаво і варто знати.

Юрій Андрухович – яскрава особистість. Про нього багато говорять: одні пишаються ним, інші – критикують. Не зважаючи ні на що, молодіжний портал «Пороги» вітає ювіляра з Днем народження. Бажає здоров’я, миру та творчого натхнення. І звичайно ж чекає на нові доробки, смачно приправлені «спеціями Андруховича».

Підготувала: Ірина Ладатко

За матеріалами: http://www.livelib.ru/book/