Заслужений юрист України та професор з США зрозуміли, як позбутися корупції в Україні

IMG_20150513_095914Корупція в Україні – наріжний камінь благополуччя нашої держави та відносин з Європейськими країнами. В світовому рейтингу корупції Україна посідає 144 місце серед 177 країн, що відносить її до групи з підвищеним ризиком.

Розповісти, в чому головна причина такого показника та як цьому зарадити, 13 травня до студентів юридичного факультету ЗНУ приїхали Заслужений юрист України, член-кореспондент Академії правових наук Василь Костицький та професор Джим Дейвідс – директор програм «магістр юриспруденції» та «магістр мистецтв», а також доцент кафедри юриспруденції в Університеті «Ріджент» ( Regent University, Virginia Beach, VA, USA).

«В Україні хороша Конституція, правильні закони, але вони погано працюють. Це відбувається через те, що будь-яка Конституція пристосована лише для моральних, законослухняних людей і ні для кого іншого. Люди самі мають контролювати виконання законів та свобод. Ви маєте знати свої права та боротися за них. У США ми також не довіряємо державному апарату, але у нас дуже сильна Конституція, і ми покладаємося на неї завжди. Нам дуже важливо, як ми виглядаємо в очах суспільства, тому ми намагаємося робити усе у концепції морально-етичних норм. Ми впевнені, що влада має працювати під егідою Конституції. І якщо ми хочемо досягти правосуддя, то мусимо дотримуватися політичної, правової та особистої свобод», – розповів Джим Дейвідс.

Американський професор відкрив студентам секрет: що треба згадати, щоб мати силу боротися з несправедливістю у державі. Без релігії свободи не буває.

«Якщо наслідувати атеїстичні ідеї, які розповідають, що саме держава дає людині права та свободи, то влада одразу піднімається над людьми, адже як держава дала права, так вона може їх забрати. Релігія ж підносить саме закон і надає рівні права та свободи усім. Таким чином влада починає працювати для народу», – пояснює Джим Дейвідс.

IMG_20150513_113053Його думку підтвердив і Заслужений юрист України Василь Костицький.

«Українці знаходяться ще на етапі пострадянського розуміння права. Маркс бачив у праві тільки знаряддя масового придушення. Радянський нормативізм полягає у підвищенні держави над суспільством таким чином, що держава диктує йому свої права та закони. Тим часом Конституція насправді є договором між суспільством та державою, за яким люди можуть робити усе, що не заборонено законом, а державі можна лише те, що там дозволено», – розповів юрист.

Він підкреслив, що Конституція України потребує реформ, адже наша модель влади недостатньо збалансована, відбувається протистояння гілок влади.

«У нашій Конституції прописано те, що жодна інша країна не зазначила у своїй. Те, що влада поділяється на виконавчу, законодавчу і судову. Але у статті 5 зазначено, що народ є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади. Проте фактично наш народ не є суб’єктом влади. Його позбавили можливості збройного повстання проти диктатури. Але Революція Гідності в черговий раз довела, що Конституція не дарує нам права, а тільки фіксує їх. І влада має забезпечувати виконання цих прав», – розповів Василь Костицький.

Юрист також представив студентам розроблену ним оптимальну модель влади, де він розширює владу народу над державним апаратом.  Безымянный

 

У кінці зустрічі декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць під шквал аплодисментів вручила Василю Костицькому Атестат «Почесного професора Запорізького національного університету».

Автор: Марина Ботнарева