Запорізькі кінознавці: «Тіні забутих предків» були першим українським Майданом»

DSC_0654У рамках ХVII Фестивалю вітчизняного кіно відомі запорізькі кінознавці обговорили культовий фільм Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», який вийшов рівно 50 років тому. Пригадати процес зйомки, а також виразити думку про сучасний стан українського кіно прийшли директор кінотеатру ім. Довженко Людмила Зеленюк, народна артистка України Лариса Кадочникова, директор Національної кіностудії ім. Довженко Олександр Янчук і кінокритик Сергій Тримбач.

За 50-річну історію стрічка не раз отримувала нагороди на фестивалях у Римі та Франції. А знімальна група на чолі з Параджановим отримала Державну премію Української РСР ім. Т.Г. Шевченка.

«Цікаво, що перші роботи Параджанова не справили великого враження на глядача, він мав репутацію середнячка. Можливо, тому йому і дали поставити «Тіней»: додаток до ювілею Коцюбинського. Але під час зйомок, як розповідав сам Параджанов, він відчув, що це не просто історія гуцульських Ромео і Джульєтти, це історія про колективістську матрицю. Герої фільму постають проти патріархального колективу, сталінської епохи. Ця стрічка відкрила нову ліберальну філософію», – зазначив кінокритик Сергій Тримбач.

502943Прем’єра стрічки, 4 вересня 1965 року, повністю змінила хід розвитку українського кінематографа та  вплинула на розвиток української самоідентифікації.

«Цю дату я називаю першим Майданом, – продовжив кінокритик. – Почалися арешти української інтелігенції. На прем’єрі Вячеслав Чорновіл і Василь Стус закликали встати тих, хто проти тиранії. Таких було небагато, але вони піднялися. І Параджанов відчув, що він зробив фільм який входить у політичний струмінь, політичний контекст. І власне наступні 50 років Україна Майдан за Майданом, крок за кроком виборює свою свободу. У мене нема відчуття що ми сьогодні близькі до мети. Але тоді Україна зробила перший крок. Тому фільм залишається для мене символом боротьби за нову Україну».

До речі, до ювілею фільму працівники Національного центру ім. Довженка відреставрували «Тіні забутих предків». За допомогою техніки сканування вдалося зробити кольорові корекції картинки. На показ оновлених «Тіней…» у Києві завітав і Петро Порошенко з дружиною. Це дало кінознавцям надію, що цей Президент зрозуміє значимість кінематографії у розвитку України.

Питання підтримки сучасного українського кіно зараз стоїть дуже гостро, адже вітчизняний кінематограф переживає нелегкі часи.

«На сьогодні у нас є великий потенціал у кіномитців, у нас прекрасні актори, своя школа операторів. Але економічні проблеми не дають розкривати нові імена, створювати нові якісні фільми. Проте я певний, що з’являться нові кінодіячі, а наші метри знімуть ще фільми, які залишаться в серці глядачів на довгі роки», – поділився передчуттям директор Національної кіностудії ім. Довженко Олександр Янчук. 

Автор: Марія Стрілецька