За останні два роки до запорізьких театрів повернулася молодь

Комедія "Шалена ніч"
Комедія “Шалена ніч” (Р. Куні)

Існує думка, що сучасні запорізькі театри не витримують конкуренції  видовищного кінематографу, телевізійних шоу та спортивних матчів. Чи може театральне мистецтво чимось здивувати глядача, який інколи навіть забуває про його існування, бо живе в полоні сучасних розваг?

Не дивлячись на привілеї XXI століття, театральне життя не втратило своєї популярності, зауважує заступник директора Запорізького обласного театру ім. В.Г.Магара Тамара Камлик.

 Безымянный«Вистави користуються великою популярністю. Постійний аншлаг. У нас є, так звана, лабораторія – це «мала сцена». Під час вистави в залі відсутні всі перепони між глядачем та актором. Це ексклюзивний жанр, який розуміють не всі. Попри специфічність формату, білети швидко купують. Як правило, такі вистави відвідує  молодь», – розповіла Тамара Камлик.

Тим часом художній керівник Обласного театру юного глядача Геннадій Фортус погодився, що певний занепад у популярності театрального мистецтва дійсно мав місце.

2«Справа в тому, що до театру ставились, як до політичного інституту. Коли таке відношення дійшло до певного апогею, влада почала потроху руйнувати театральний світ. Ввели певну цензуру. Приходили обласні комітети партій, які могли скасувати дійство. Так, театр почав згасати. В цей час стрімко розвивається кіноіндустрія», – згадує Геннадій Фортус.

Проте керівник ТЮГу  підкреслив,  що на сьогодні ситуація докорінно змінилась. Кіноіндустрія переживає затяжну кризу. Аудиторія вже «наїлась» серіалів та хоче серйозного матеріалу для роздумів, а театр якраз відповідає цьому запиту. Минула популярність повертається. Особливо зріс попит, за словами керуючих центральними театрами Запоріжжя,  в останні два роки.

«Пороги» перевірили, наскільки драматургія популярна серед студентів Запорізького національного університету, опитавши більше 40-ка старшокурсників.

Результати здивували. Всього 30 відсотків юнаків та дівчат обрали театр місцем проведення свого дозвілля. З такими показниками не згодні в місцевих театрах. Тамара Камлик зазначає, що під час опитування, яке проводилось у театрі ім. Магара, виявилось, що більше половини глядачів саме студенти. Тож, заступник директора запевняє: «За нашою статистикою помітна популярність «живої гри». І те, що така велика частка глядачів припадає саме на студентів говорить проте, що більшість молодих людей все ж ходять до театру».

Під час опитування «Пороги» також цікавилися у студентів, які проблеми запорізьких театрів найбільше розчаровують глядачів. Застарілі декорації та незмінний роками репертуар стали слабкими місцями №1. На думку опитуваних, вирішити проблему можна, запрошуючи до міста відомі трупи.

Геннадій Фортус поділився своїми думками з цього приводу:

Завдяки кафедрі театрального мистецтва ЗНУ ми можемо самостійно готувати собі кадри. Й специфіка театру полягає в тому, шо середній вік акторського складу становить 25-ть років. Тож актори говорять однією мовою з глядачем. Наші трупи  з легкістю відображають життя нового покоління, бо самі є складовою цієї частини суспільства.

Щодо застарілого репертуару заступник директора театру ім. Магара висловила свої здивування:

Допоки на ту чи іншу виставу є попит- доти ця вистава буде жити. Є ще такий термін, як «зношеність вистави». Наприклад, якщо застаріла тема, або час змінювати декорації. В таких випадках вистава знімаєтс з прокату, – говорить Тамара Камлик. – Кожна вистава, а у нас до 14-ти прем’єр на рік, потребую колосальних коштів (на пошив костюмів та декорації театри заробляють самостійно з продажу квитків, хоч і є державними установами) та сил. Чи єсенс закривати виставу, якщо вона збирає аншлаги?  Вистава «сватання на Гончарівці» ставиться з 1949 року. Це неймовірний феномен. Стільки років і досі користується попитом 1434095196_01_result(чотири покоління акторів грали у цій постанові). Глядачі обурені, бо не вистачає білетів. Зараз дуже багато приватних театрів, які кожного сезону змінюють програму, як театр Віктюка. У нас же інша система. Більше 50-ти вистав у репертуарі прокачуються постійно.

До речі, керівники запорізьких театрів зауважили, що сьогодні найбільшим попитом серед запоріжців користуються вистави на патріотично-романтичні теми. Особливо, де присутній національний колорит.

Автор: Діана Токмань