Запорізькі письменники презентували збірку віршів та п’єс про Майдан

wF86kWE76pk19 січня в Запорізькій обласній бібліотеці відбулась презентація книги «Майдан: дистанція Словом». Презентували збірку відомі запорізькі письменники Олесь Барліг та Анастасія Косодій. Вони розповіли, що до збірки ввійшли 15 віршів та дві п’єси, у яких розповідається про події на Майдані, та антитерористичну операцію на сході України. Також вони зазначили, що деякі автори є безпосередніми учасниками АТО.

Проект виник ще у 2014 році. Олесь Барліг розповів чому збірка вийшла пізніше: «У 2014 році українська літературна спільнота активно реагувала на події Майдану та війни, було помітно, що люди часто керуються емоціями та ідеями, які вони хочуть донести, і в таких умовах художня та мистецька вартісність текстів знижується. Через 10-20 років емоційність згасне, і ці тексти вже не будуть здаватися такими вартісними, тому ми спробували відібрати саме ті тексти, які, на нашу думку, не втратять цінності й через роки».

Також гості розповіли про істою обкладинки збірки, на якій зображений «тітушка» у спортивному костюмі з битою в руках: «Ми не популярізуємо образ злочинця – вбивці. Думка полягае в тому, що це загроза про яку ми маємо завжди пам’ятати. «Тітушка» не виник раптово під час Майдану. Він завжди був поруч з нами. Ми не хотіли його помічати, ми не звертали на нього увагу. Цей образ був і у 80-ті роки, і у 90-ті. Люди зі спальних районів часто зустрічались із ним, це та людина, яка відбирала кишенькові гроші. І якщо ми заплющуємо очі, і говоримо, що його немає, він від цього не зникне! Найкращий спосіб побороти «тітушку» не побити його, не посадити у в’язницю, а зробити з нього «не тітушку».

Чому у збірку увійшли саме п’єси, а не проза? У своїй книжці, автори відзначають: «Бо це той вимір сучасного художнього слова, який постійно відтісняється на периферію літературного процесу, мовляв, «це щось ближче до театру, ніж до літератури». У тексті використовується пряма мова учасників Майдану, фігурують персонажі тогочасних подій. До того ж, Революція Гідності у провінції – це тема, яка майже не заявлена в інформаційному й, особливо, мистецькому просторі країни».

Збірка «Майдан: дистанція Словом» надрукована лише у 200 екземплярах. Але для збереження художньої цінності української драматургії, книжки не виходитимуть у продаж. Їх отримують у подарунок бібліотеки та навчальні заклади.2-7

Автор: Анна Іванова