Губернатор VS «сепаратист»: чи є переможець на інформаційному полі?

22 квітня у Запоріжжі з’явилося одразу два потужних інформаційних приводи: призначення Петром Порошенком нового губернатора та візит так званого «сепаратиста» і очільника «Союзу лівих сил» Василя Волги.  На інформаційному полі приїзд так званого «сепаратиста» виграв у призначення «патріотичного» губернатора. Щоправда, у більшості новин журналісти забули пояснити читачеві, про кого йде мова.

Ми проаналізували матеріали п’яти сайтів: «061», «Забор», «IP News», «Depo.Запоріжжя» і «Громадське ТБ. Запоріжжя». Вибір зумовлений популярністю контенту на власне порталі та в соціальних мережах. Із рахунком  16 : 7 приїзд так званого «сепаратиста» перемагає призначення нового губернатора.

Типовість проти видовищності

Заголовки цього дня на тему призначення Костянтина Бриля губернатором можна було розділити всього на два типи:  «Порошенко призначив губернатора» та  «Бриль став губернатором». Переважно, з цієї події на сайтах з’явилося по одній новині. На сайті «061» з’явилося відео «Как в Запорожье губернатора представляли»,  «Забор» обмежився дуже стислим описом призначення «Официально: Константин Брыль назначен главой Запорожской области», «IP News» додав до базової інформації завдання, які публічно поставив перед собою новоспечений губернатор («В Запорожье прибыл Президент Порошенко, чтобы назначить губернатора»). Слід зазначити, що з жодного матеріалу читачеві досі не стало відомо, хто ж такий цей Костянтин Бриль. Пояснення у вигляді короткої біографічної довідки бачимо на сайті «Громадського ТБ. Запоріжжя» («Президент призначив голову Запорізької області»), а також на «Depo.Запоріжжя» («Порошенко розповів, за якими критеріями обирав Запоріжжю губернатора»). До речі, журналістам «Depo.Запоріжжя» вдалося написати з цієї події аж три новини: про те, що губернатора таки призначили; що сказав Порошенко, і що сказав Бриль.

Майже усі сайти подали одну з цитат Порошенка про те, що новий губернатор – справжній патріот і зможе подбати про безпеку в області завдяки досвіду роботи  органах.

На противагу монотонній церемонії вручення посвідчення патріоту Брилю, зустріч із Василем Волгою важко було назвати типовою. Неначе на підтвердження того, що область таки потребує сильної руки, декількома годинами раніше на паралельній  вулиці відбулися сутички запоріжців із так званими «сепаратистами». Протягом дня на сайті «061» з’явилося чотири новини про очільника «Союзу лівих сил», три новини видав «IP News», на «Заборі» з’явилася стаття, один сюжет вийшов на «Громадському ТБ. Запоріжжя», а «Depo.Запоріжжя» опублікували аж сім (!) матеріалів. Кількісно візит Волги уже перевершив призначення губернатора. Щоправда, більшість заголовків різними словами говорила про «красиве» побиття Волги.

volga

Що в імені тобі моєму?

Так само, як деякі журналісти проігнорували необхідність пояснити читачеві, хто такий Костянтин Бриль, і чому Порошенко так багато говорить про його досвід роботи в органах, достатнього бекграунду  про Волгу також не було. Фактично, запоріжці спостерігали за побиттям чоловіка, якого чомусь називають проросійським політиком і так званим «сепаратистом».

Заради справедливості варто відзначити, що вже ввечері  таки з’явилося яке не яке пояснення, що ж це за Василь, і чому навколо нього стільки шуму. На сайті «Depo.Запоріжжя» з’явився публіцистичний матеріал під назвою «Скільки відсотків отримає Блок Васі Волги «Проти України».

Присутнє пояснення, за що так не люблять Волгу і в матеріалі сайту «Забор».  У дописі до відео «Громадського ТБ. Запоріжжя» зазначено лише, що Волга є українським політиком та те, що Самооборона пов’язує з ним проведення «Яєчної неділі» в Запоріжжі.

Журналістика подій також вимагає пояснення

Оперативність часто ставлять на перший план, виправдовуючи цим нестачу деякої інформації. Але динаміка тут ні до чого. Представлення Порошенком нового губернатора було менш динамічним, аніж сутички з Волгою, але в обох випадках постраждав бекграунд. Аудиторія повинна знати не лише про те, що відбувається, але і чому це відбувається, про кого йде мова. Інакше про яку обізнаність іде мова?

Наталія Виговська