«Захищати рідну землю – це мій обов’язок»: інтерв’ю з учасником АТО

Two men push a bicycle past a direction board in the village of Lutugine just outside LuhanksНеоголошена війна на Донбасі триває вже більше двох років. Багато молодих українців пішли захищати Батьківщину. Як змінився світогляд, наскільки важлива чоловіча дружба та як жалищатися людиною в умовах війни «Пороги» запитали в одного з учасників антитерористичної операції, військовослужбовця Андрія Рибака.

Андрію, скажи будь-ласка, ти ще такий молодий, але у свої 27 років вже близько року перебуваєш на службі в зоні АТО. Що тебе спонукало піти добровільно захищати Батьківщину?

– Якось до міста  Коломия привезли тіло 16-річного хлопчини, який героїчно помер на полі бою. Почувши про цю страшну звістку, моя душа та совість не витримали, і  я зрозумів, що не можна тут просиджувати штани та дивитись , як один за одним вмирають наші побратими, потрібно йти їм на допомогу. Я здоровий чоловік, руки ноги є, а отже не гірше будь-кого зможу оволодіти зброєю і захищати рідну землю в  зоні АТО. Це мій обов’язок.

– Дуже особисте питання: як на твоє рішення відстоювати інтереси країни відреагували дружина та діти?

– З дружиною я не в шлюбі  вже близько п’яти років, а що стосується дітей то в мене їх троє. Спочатку вони були проти мого рішення, але згодом підтримали свого тата у прагненні захищати Батьківщину. І тепер щоразу чекають мене живим та здоровим, хоч і дуже хвилюються, але розуміють, що так треба і по-іншому бути не може.

– Де ти був в зоні АТО і чим займався?

– В зоні АТО я був у Донецькій та Луганській областях. До того, як піти на службу я працював водієм, саме тому і тут я в змозі керувати будь-якою технікою і перевозити найрізноманітніший вантаж. Починаючи від людей, закінчуючи мінами.

– Як на війні змінюється людина, її погляди, переконання, життєві цінності?

– Моя відповідь прозвучить банально, але найбільшою цінністю на передовій була питна вода, сигарети, їжа. В умовах, яких ми знаходимось дуже важко залишатись таким, як був колись. На твоїх очах кояться жахливі речі, які нещадно впливають на психіку будь-якого здорового чоловіка, яким би сильним та відважним він вам не здавався на перший погляд.

– Наскільки міцніше є чоловіча дружба в умовах війни. Як проявляється людина, її воля і характер?

– Якраз там все досить добре проявляється. Там прекрасно видно, хто ти є і як тебе звуть. Не всі витримували напругу війни. Були проблеми. Але все переосмислювалося до моменту першої небезпеки, тоді без коливань і окопи рилися такі як треба, і всі вказівки виконувались без жодних нарікань.

– Можливо, пригадаєш випадок в зоні АТО, який перевернув твою свідомість або став для тебе уроком?

– Якось на передову мені дали наказ  перевезти колоди камазом, і стався обстріл. Ця подія перевернула мою свідомість та навчила мене цінувати життя.

– Що хотів б побажати звичайним громадянам нашої держави?

– Щоб були  здорові і щасливі, щоб поважали один одного та вірили в те, що скоро все буде добре.

Автор: Влада Москвітіс

Фото: zib.com.ua