Фахівці проекту «StopFake.org» поділилися зі студентами-журналістами секретами успішного фактчекінгу

Що таке фактчекінг і чому він набуває все більшої популярності в Україні, а також чому і як треба перевіряти інформацію, яку надають політики та чиновники, студентам Запорізького національного університету розповіли викладач Могилянської школи журналістики Олексій Набожняк і журналіст «StopFake.org» Артем Бабак на тренінгу, якій відбувся в ЗНУ 16 червня. 

«Необхідно дбати про інформаційну гігієну. Журналісти повинні перевіряти факти, джерела відомостей, розрізняти маніпуляції», – наголосив Олексій Набожняк на початку тренінгу.

Фахівці проекту «StopFake.org» розповіли студентам, кого із представників регіональної влади треба перевіряти на заангажованість, чиїм словам варто вірити, а чиї вислови варто піддати сумнівам.

Також Олексій Набожняк та Артем Бабак  показали, як можна перевірити інофрмацію отриману від чиновників. Під час перевірки фактів, які надають політики, журналіст повинен знайти відповідь на такі питання:

  • чи можна перевірити твердження?

  • чи є документ, за яким ми можемо перевірити?

  • чи є свідчення, які можуть підтвердити / спростувати інформацію?

  • чи є фото / відеодокази?

  • чи є експерт, який зможе пояснити маніпулювання?

  • чи зможе хтось інший повторити перевірку?

«Повсякденна практика фактчекінгу – це змога підняти ланку професіоналізму. Слова мерів, губернаторів, депутатів, керівників підприємств, громадських активістів потребують аналізу. До речі, соціальні мережі – фактор поширення фейкових відомостей – посилання на сторінки чи записи у «Facebook», «Twitter» абощо мають перевірятися й аналізуватися», – зауважив Артем Бабак.

Закріпити отриманні знання студенти могли під час виконання практичних завданнь, а також аналізуючи реальні ситуації з журналістської практики – публікації з Інтернету, телебачення, журналів тощо.

Автор: Аліна Булава

Фото: Марія Остапенко