Молоді журналісти обговорили з представником посольства Німеччини проблеми українського медіаринку

В рамках проведення десятиденного тренінгу «Школа блогерів та громадських журналістів» до ЗНУ завітав керівник відділу преси посольства Німеччини в Україні Маттіас Конрад. Представник посольства розповів про своє бачення ситуації на медіа ринку в Україні, а також разом із учасниками Школи обговорив проблему впливу олігархів на ЗМІ та політичної цензури.

На думку керівника відділу преси посольства Німеччини, після Революції Гідності Україна значно підвищила рівень свободи слова. Міжнародна організація «Репортеры без границ» опублікувала рейтинг World Press freedom, у якому Україна зайняла 107 місце зі 170 країн. Порівняно з 2014 роком, індекс свободи слова піднявся на 20 пунктів. Ще в 2014 році Україна вважалася країною без вільної преси, однак вже у 2015 році, за дослідженнями громадської організації Freedom House, вона стала країною з частково залежною пресою. Маттіас Конрад вважає, що такі зміни обумовили три фактори.  По-перше, в цілому насилля проти журналістів та обмеження журналістської діяльності  зменшилися, порівняно з минулими роками. Про це свідчать дослідження Інституту масової інформації. По-друге, більше немає систематичної цензури, також немає обмежень в інтернет-просторі. По-третє, у вересні минулого року Верховна рада прийняла закон, який забезпечує інформацію про власників ЗМІ. Ці дії сприяли розвитку незалежних ЗМІ, а також підвищенню рівня свободи слова.

DSCN7245Говорячи про вплив олігархів на ЗМІ Маттіас Конрад зазначив, що проблема полягає в тому, що видання стають засобами політичного впливу то просування власних інтересів.

«В Україні величезна кількість різноманітних ЗМІ. Для порівняння, у Німеччині, де населення приблизно 80 млн. мешканців, існує близько 350 національних, регіональних, комунальних видань. В Україні ж більше 3 тисяч видань. Для прикладу, лише в Одесі працюють 28 регіональних телеканалів. Чому іх так багато? Тому що кожний багатий бізнесмен може собі дозволити мати власний телеканал для захисту своїх політичних та економічних інтересів. І така ситуація майже в кожному місті», – наголосив представник посольства Німеччини.

Після телебачення інтернет-видання то соціальні мережі є найбільш популярними джерелами інформації для українських читачів. Але портали мають суттєві недоліки. По-перше, онлайн-змі найбільш зручні для маніпулювання та створення атмосфери ненависті, або як ми кажемо «hate speech». По-друге,  незважаючи на те, що інтернет-портали не так дорого коштують, залишається проблема незалежного фінансування. Питання прозорості того, кому належить ЗМІ, і хто його фінансує, стає все актуальнішим. По-третє, саме тому, що швидкість є однією з переваг цього засобу передачі інформації, необхідність дотримуватися професійних стандартів журналістики, а також професійна освіта є обов’язковою умовою для інтернет-порталів. Допомагають в цьому різноманітні тренінги та проекти, які проводяться для практикуючих журналістів та студентів.DSCN7254

«Поведення таких тренінгів, як «Школа блогерів» необхідне для вивчення журналістських стандартів,  для підтримки незалежних ЗМІ, для практичного вивчення журналістських технік. Участь у дискусіях про майбутнє журналістики – це прояв активної участі у громадському житті, що є фактором успішного демократичного розвитку сучасної України», – зазначив Маттіас Конрад.

Наостанок Маттіас Конрад зазначив, що Німеччина із задоволенням підтримує проекти, мета яких – зміцнити громадянське суспільство та розвиток незалежних ЗМІ.

Автор: Аліна Булава