НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ З ЛІТЕРАТУРИ 2016: які пісні пов’язують Боба Ділана та Запоріжжя?

Нобелівську премію з літератури 2016 року отримав американський співак і поет Боб Ділан «за створення нових поетичних виразів в американській пісенній традиції». “ПОРОГИ” дізналися, чи знайомі запоріжці з текстами новоспеченого лауреата Нобелівської премії, а також яка пісня Боба Ділана, на їх думку, є найвидатнішою?

Боб Ділан – музикант, автор пісень, актор, художник і письменник.
Культова фігура американський фолк-і рок-сцени з 60-х років XX століття. uzn_1476450667Автор безсмертних хітів «Blowin ‘in the Wind» і «Knockin’ the Heaven’s Door». Засновник течії «кантрі-рок». Один з негласних символів лівого антивоєнного американського руху.

Слід зазначити, що тут опубліковані не всі відповіді – частіше за все запоріжці відповідали щось на кшталт “Прізвище чув, але з творчістю не знайомий”. Трохи рідше: “Чув, але не люблю його пісні”.

Найпопулярнішою серед опитаних виявилася пісня «Knockin’ the Heaven’s Door» – хтось пов’язує її з відомим фільмом, а хтось асоціює із ситуацією в Україні.

ІРА ЯРКО, громадська активістка (ГО “Небо без кордонів”):

yarkoБезумовно, найбільше подобається саундрек “Knocking on Heaven’s Door” до фільму “Достучаться до небес”. У цій пісні відчувається грань між життям і смертю. 

https://www.youtube.com/watch?v=rnKbImRPhTE

СЕРГІЙ СИДОРОВ, журналіст:

sydorovStuck Inside the Mobile With a Memphis Blues Again. Тому, що текст можна кожного разу намагатися прочитати як щось нове та незбагненне.

ОЛЕСЬ БАРЛІГ, літератор:

barlygПочну з тривіального: «Неможливо назвати кращу пісню, бо неможливо». І тепер переходжу до «одної з…». Й це «A Hard Rain’s A-Gonna Fall». Обожнюю такі фішечкі! – Коли текст нашпигований фразками, кожну з яких можна розгорнути не те, що на окрему пісню, а на окремий роман. Скажімо, чуєш «I’ve stepped in the middle of seven sad forests» й уява малює щось на штиб зачаклованого Лихолісся з Середзем’я, який здатен випити людську душу і вичавити з серця надію. Ловиш вухом «I’ve been ten thousand miles in the mouth of a graveyard» і фантазуєш про загробний світ, що полонив героя, подібний до того, який ми бачили у «Трупі нареченої» Тіма Бертона. І так із кожним рядком. Пісня робить тобі виклик: «Упізнай мене! Розкодуй! Перопрочитай!». Це гра, яка, звісно, не може не захопити. Й саме вона робить цю композицію універсальним саундреком для будь-якого кіна, що створюється за принципом «альманах казок та моторошних історій» на кшталт «Зоряного пилу», «Грошових жахів» чи менш вибагливого «Одного разу у казці».

ПАВЛО МІРОШНИЧЕНКО, викладач Запорізького національного університету:

myroshНа жаль, той Боб не мій кумир. Та, як на мене, сумнівний вибір Нобелівського комітету. Хоча Нобелівка з літератури, зрештою, часто-густо була виявом політичної моди.

 

 

 

ЯРОСЛАВ ГРИШИН, депутат обласної ради:

gryshyn“What can I do for you?” – як молитва. Боб Ділан іудей, він виріс у сім’ї вірян. Текст цієї пісні схожий на молитву та має дещо спільне з Еклезіастом царя Соломона. Взагалі у Ділана добрі тексти. А друга пісня – “Is your love in vain?”. Кожен закоханий хлопець, напевне, ставить собі такі запитання.

 

 

ОЛЬГА ВАКАЛО, телеведуча:

vakaloМені соромно зізнатися, але я зовсім мало знаю твори Боба. Можу тільки сказати, що дууууже зраділа, що дали йому – бо це, як на мене, вельми говорить на користь нобелівськго комітету. Я зараз через це стала слухати і заслухалася просто, я памятаю, що його відзначав Іван Павло ІІ і цінував його творчість, цитував його “метафори” це те, що мені особисто важить, як греко-католичці і ще мені як напів’єврею та напівукраїнцю важить те, що його єврейські бабуся-дідусь жили в Одесі. Але це не про творчість, це про його особистість, яка надзвичайна.

ОЛЬГА ЛЄБЄДЄВА, аспірантка ЗНУ:

lebedevaЯ у Ділана люблю ранні речі та пізні, християнські гімни і кантрі не зовсім моє.
Але найкращою вважаю “All along the watchtower”. Так через Джимі Хендрікса я в 15 дізналася про Боба Ділана.
Хоча велику “Knockin on Heaven’s Door” я вже теж тоді знала. Взагалі я відразу зрозуміла, що це хтось великий і важливий, якщо його так часто і багато цитують і співають люди різного віку. Але тільки з часом зрозуміла, що його дуже поетична, сильна лірика, яка розказує певну історію, є одночасно і частиною традиції (кантрі, блюз теж з історіями), і частиною новаторства в рок-музиці. Адже тексти дуже гарні. Дух 60-х, він мені, підлітку, був дуже близький.

ІГОР АРТЮШЕНКО, народний депутат:

artyushenkoНе було можливості стати шанувальником його творчості. Світ настільки різноманітний, що всього не вивчиш)) Тому напам’ять не згадаю, а шукати в гуглі і потім написати – це було б нечесно.

 

 

 

МИКИТА БОГДАНОВ, журналіст:

bogdanovНайкращі тексти Ділана – це, звичайно ж, його пісні. Прочитані прозові речі (сумбурні автобіографічні “Хроніки” та виданий, гадаю, лише на ділановському авторитеті, геть нечитабельний “Тарантул”) нічого спільного з Нобелівськими принципами не мають. Головну ж його пісню (“Like a Rolling Stone”) обрали за мене, однак назавжди улюбленими залишаться його ранні “Blowin’ in the Wind” і “The Times They Are a-Changin’” – не за якийсь доволі віддалений у часопросторі протестний дух, а саме за ту фолькову простоту, від якої він потім дещо віддалився в бік рок-н-рольних і блюзових речей та загравань з релігією. Тобто, ця аура старого втомленого майстра, з якою зараз грає і виступає Ділан – вона проходить абсолютно повз мене, у моїй голові він вічно двадцятирічний гугнявий харпер з грінвіч-віллиджської кав’ярні.

https://www.youtube.com/watch?v=-sftw5k_JRs

 

Катерина Майборода