Смерть Мотороли як іспит для запорізьких регіональних ЗМІ

Наприкінці 2015 року, сайт «061», як і інші ресурси мережі «CitySites», опублікував підбірку найпопулярніших новин України. Тоді найбільшу кількість переглядів від Донецької області набрала новина про смерть одного з лідерів так званих сепаратистів  Арсенія Павлова (Мотороли). Смерть, до речі, тоді виявилася фейком.

16 жовтня 2016 року матеріали про смерть Мотороли з’явилася знову – тепер уже на багатьох сайтах Запоріжжя. При цьому вражало різноманіття тем: від звичайного повідомлення про смерть – до підбірки мемів і жартів із соцмереж. І це при тому, що, за даними ІМІ,  зазвичай частка матеріалів у ЗМІ прифронтового Запоріжжя, присвячених темі конфлікту на Донбасі, не перевищує 6%.

Це явище в регіональній журналістиці має декілька сторін. З одного боку, вбивство Мотороли не є новиною з області, а тому дивно бачити таку кількість текстів, тим паче, коли вказують російські ЗМІ як джерело. З іншого боку, реакція запоріжців у соцмережах була дуже активною: користувачі публікували жарти та «фотожаби» з приводу смерті (!) Арсенія Павлова, що не могло залишитися непоміченим. Журналістам, які зробили підбірку, не вдалося приховати від читача і власного ставлення до теми.

Чорний гумор соцмереж у ЗМІ

Наприклад, портал «Depo.Запоріжжя»  зібрав «найцікавіші дописи від місцевих блогерів та журналістів» під заголовком «Самсунги та соціальні ліфти: як запорізькі соцмережі зустріли вбивство «Мотороли». Підбірка від «061» називалася «А пишут, что только самсунги взрываются»: запорожцы о смерти Моторолы». При цьому у ліді автор зазначив, що «запорожцы эту новость восприняли радостно. 061 сделал подборку лучших статусов в запорожском сегменте Фейсбука». Подібну підбірку зробили також «IPNews» і «Громадське ТБ. Запоріжжя». На відміну від своїх колег, журналісти «Громадського» подали бекграунд, у якому пояснили, хто такий Моторола, та яких лідерів так званих сепаратистів також вбили раніше. При цьому і «Громадське», і «Depo» називають Павлова терористом. На своєму сайті новину про смерть «сепаратиста» Мотороли написав лише один ефірний телеканал – «TV5».  Слід сказати, що газети «Суббота плюс», «МИГ», «Запорізька правда» і «Запорозька Січ» не взяли цю тему до номера.

Відколи ми почали знову довіряти російським ЗМІ?

Спочатку інформація про смерть Мотороли поширювалася українськими соцмережами із посиланням на російське інформаційне агентство. Лише  деякі ЗМІ зробили посилання на джерело інформації. Так, на сайті «TV5» зазначено, що новина написана власним автором, щоправда, додає сумнівів рядок «По информации издания, вместе с Арсением Павловым (“Моторолой”) погиб его охранник». Якого «ізданія»? «Громадське ТБ. Запоріжжя» обмежилося фразою «російські ЗМІ повідомили». Сайт «Паноптикон» вказує, що використав під час написання матеріали Всеукраїнських сайтів, які посилаються на РІА «Інтерфакс», а також (нарешті) на СБУ та МВС.

На деяких сайтах новини про Моторолу не вщухали до кінця жовтня. Так, «IPNews» опублікував 9 матеріалів на цю тему, час від часу розміщуючи інформацію з проросійських ресурсів.

ajpy

Журналіст чи боєць інформаційного фронту?

Тож чи варто було публікувати новини про Моторолу в регіональних ЗМІ? І який кінцевий результат цих новин в умовах сучасної реальності?

Тетяна Гонченко, редактор сайту «061»:

«Без таких новин в регіональних ЗМІ нікуди не дітися. Коли що-небудь обговорює вся країна, місцеве ЗМІ не може робити вигляд, що нічого не відбувається, навіть якщо сама подія не стосується конкретного регіону. Наприклад, наша добірка думок про смерть Мотороли, яку ми взяли із запорізького сегменту Facebook, два дні була в топі переглядів. А в коментарях читачі мали змогу обговорити подію і висловити свої думки. Чому б не дати можливість їм це зробити на нашому майданчику? Таким чином, ми продемонстрували, що тримаємо руку на пульсі.

Я б хотіла сказати, що це чисте інформування, але це буде неправда. Я, наприклад, бачу в цьому можливість пропаганди, тому що ми навмисне не публікували в добірці думок протилежну точку зору – людей, які сумують за сепаратистом, тому що це було б підігрування антидержавним настроям. В результаті вийшла добірка односторонніх думок, в цьому є і момент пропаганди, але у воєнний час інакше не можна. Не думаю, що це розпалювання ненависті, це скоріше інформування певної частини населення (яка не визначилась) про те, як до цієї події ставляться більш патріотично налаштовані жителі міста. Думаю, це потрібно показувати, тому що не всі сидять у Facebook, щоб так наочно бачити це ставлення. ЗМІ в такому випадку є ретранслятором настроїв населення (тієї частини, яка мислить продержавно), і це необхідно, щоб той же Facebook не жив окремим життям і не варився у власному соку, де і так всі все розуміють».

Андрій Лохматов, журналіст інтернет-видання “Преступности.НЕТ”, регіональний представник ІМІ в Миколаївській області

“Я б більше звернув увагу на реакцію глядачів і читачів на цю новину, на те, що відбувалося в соціальних мережах з обговоренням цієї новини. Кілька днів екстазу. Новину про смерть одного з найбільш” розкручених “бойовиків” ДНР “, звичайно, складно не помітити. І регіональним ЗМІ в тому числі. Рівень важливості цієї новини можна оцінити тим, що сьогодні СБУ посилює антитерористичні заходи в регіонах України в зв’язку з убивством “Мотороли”.

Але ось те, що відбувалося в соцмережах, я точно можу назвати гнітючим і таким, що викликає занепокоєння. Кількаденна радість навколо теми смерті, вигадування одним за одним жартів і іншого – це занадто, це сумний показник того, що ми не хочемо ніякого перемир’я, ми хочемо продовжувати воювати, і у нас стає нормою публічно бажати кому-небудь смерті, вимагати бою, відчувати спрагу помсти і хотіти крові. Очевидно, що “обсмоктування” теми вбивства Мотороли ні до чого хорошого в цьому сенсі не призводить, але знову ж проігнорувати цю новину в силу розпіареності особистості “Мотороли” неможливо – ні центральним, ні регіональним ЗМІ».

Дмитро Смольєнко, фотокореспондент «Укрінформ»:

«Думаю, що нам всім потрібна перемога. Смерть Мотороли – це маленька перемога для багатьох з нас, що звичайно скидає напругу. Хоча його смерть для України – це втрата дуже важливого свідка і фігуранта кримінальної справи

Незалежно від наших ЗМІ, смерть Мотороли є новиною. ЗМІ повинні це висвітлювати, а в якому ключі – це вже інше питання».

 

Наталія Виговська