Дебати про академічну доброчесніть в ЗНУ: британський формат і майбутній Кодекс честі

В цьому році Запорізький національний університет став одним з десяти вишів-учасників Проекту сприяння академічної доброчесності в Україні.

Саме цей проект призвів до двох таких незвичних для університету речей: добровільної перевірки на плагіат власних студентських наукових робіт та проведення масштабних дебатів за участю студентів, викладачів, адміністрації на тему «Чесна освіта: міф чи реальність?».

«ПОРОГИ» завітали на підготовчий тренінг, щоб підгледіти, як буде проходити знайомство майбутніх дебатерів з форматом британських Парламентських дебатів та поспілкуватись з координатором від студентів Оксаною Ковтун та її заступником Артемом Єременко.

img_9185Перше, що було зрозуміло одразу – не всі заявлені учасники дійшли до тренінгу. Організатори одразу відповіли, що є вже знайомі з форматом, є і поважні причини. Залишилось мати надію, що всі неохоплені додатковим навчанням до власне дебатів (10-11 листопада) ознайомляться з усіма правилами британського формату (обов’язково зверніть увагу на посилання наприкінці статті).

Координатори обговорили з учасниками проблеми української освіти, а також падіння її конкурентоспроможності через корупцію та академічну недоброчесніть.

Саме порушення  цієї чутливої та актуальної проблематики є важливою метою дебатного турніру. Але існує ще абсолютно практичне та конкретне завдання дебатів. Це участь в розробці Кодексу честі Запорізького національного університету. На цьому акцентував увагу у своєму вітальному слові координатор проекту від адміністрації вишу, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук:

«Ця програма направлена на розробку Кодексу честі нашого університету… Ми не хочемо, щоб це була просто калька, наприклад, з Оксфордського університету, але й доморощеної «совковості» не повинно бути, це повинен стати справжній серйозний корпоративний документ. Саме дебати допоможуть нам виокремити найкращі принципи».

Також пан Васильчук акцентував увагу на якостях, які формуються у дебатерів, визнавши, що не кожен професор зможе правильно дебатувати.

img_9213Корисні навички дебатерів та власне сама Федерація дебатів України – дві теми, з яких почав свій тренінг заступник голови Запорізького відділення Федерації Влад Надтока. Вже потім ментор із прикладами пояснив, що являє собою британський формат Парламентських дебатів. У цього формату є специфічні правила, що мають коріння в історії дебатів Парламенту Великобританії. У першу чергу, досвідчений дебатер приділив увагу принципам і головним правилам дебатів в цілому, і системі аргументації зокрема. Наприкінці тренінгу учасники розіграли один раунд дебатів на загальну ціннісну тему, щоб спробувати закріпити на практиці отримані знання

І поки учасники готували свої аргументи, «ПОРОГИ» поспілкувались зі студентськими координаторами проекту Оксаною Ковтун та Артемом Єременко:

— Розробка Кодексу – це першочергове завдання цього грантового проекту чи ідея виникла вже в процесі роботи над програмою?

Оксана:

Грантова програма передбачає кілька заходів: це і дебатний турнір, і добровільна перевірка студентських робіт системою «Антиплагіат», і власне розробка Кодексу честі. В рамках проекту всі університети-учасники повинні розробити Кодекс. Але ми вирішили не підходити до формування Кодексу формально, а масштабно залучити студентів, викладачів, співробітників. Вже наступного тижня почнеться обговорення на факультетах серед викладачів та студентів проекту розробленого робочою групою, ще ми плануємо такий івент як міні-референдум, щоб залучити більше студентів та привернути їх увагу. Я не дуже знайома з процедурами, але так, після дебатів, обговорень, Вчена рада рекомендує, а Трудовий колектив вже буде затверджувати Кодекс.

— В фіналі турніру команда-переможець зустрінеться з таким собі «bigboss (ом)» – командою представників адміністрації ЗНУ. Хто буде в цій команді? Як буде проходити їх навчання, бо тут зараз немає на тренінгу представників цієї команди?

Оксана:

Так, дякую за це питання, воно дуже популярне. Таке рішення прийняте для того, щоб ще більше зблизити студентів, колектив, керівництво. Обов’язково буде свій, окремий тренінг.В команді буде Геннадій Миколайович (прим. ред. – Васильчук), дуже сподіваємось на участь ректора Миколи Олександровича Фролова.

— Чому обраний саме британський формат, а не, наприклад, Policy-дебати американського формату?

Артем:

Американський формат, на нашу думку, буде складніший для новачків, там повне навантаження на одного дебатера, який повинен грати і за уряд, і за опозицію. Британський формат розподіляє обов’язки між двома людьми, які в рамках гри займають лише одну зі сторін. І ще дуже важливо, що такий формат більше сприяє командній грі. В командах «студент-викладач» ми побачимо не лише інший рівень комунікації, а й різні точки зору, які тим не менш сформують одну лінію аргументації.

— Чи можуть не учасники, а просто охочі подивитись,відвідати дебати? Вхід вільний?

Оксана:

Так, звичайно. Маємо надію, що охочих буде багато.

«Пороги» продовжать слідкувати за дебатами та формування Кодексу честі в Запорізькому національному університеті.

 

Важливі посилання

Групи дебатного турніру:

https://www.facebook.com/ngosmartzp/

https://vk.com/chesnoznu

Важлива інформація про формат та правила дебатів:

https://vk.com/docs-76997488

Про Проект сприяння академічної доброчесності в Україні:

http://www.saiup.org.ua/https://www.facebook.com/saiuproject/,  https://vk.com/ngosmartzp

 

Автор: Ольга Лебедєва

Фото: Марія Пересипко