Запорізькі медіа: більше якості, але з погрішностями

katerГарні новини: онлайн-медіа краще стали дотримуватися стандарту «достовірність» та «відокремлення фактів від коментарів». Найбільше дотримується стандартів – сайт 061.ua, найменше – сайт «Забор», при тому що загальна тенденція дотримання стандартів – позитивна майже у всіх проаналізованих медіа.  Такі результати другої хвилі моніторингу чотирьох запорізьких онлайн-медіа на професійні стандарти.

Достовірність: майже чудово

100% достовірності в своїх суспільно важливих новинах дотримав сайт 061. Якщо у серпні до ідеального показника не вистачало 16%, то в жовтні всі, без винятку, новини, були засновані на верифікованих джерелах інформації. Краща ситуація з цим стандартом і на сайті «Забор»  – 76% проти 64%, Ipnews – 68% проти 36%, найменше поліпшення, але ж воно є, у сайта «Голос» – 68% проти 60%.

Середній показник по «палаті»: 78% проти 61% першої хвилі моніторингу.

Проблеми: відсутність посилання на джерело: «В Запорожье назначили временного главного полицейского»;

відсутність зрозумілого та верифікованого джерела: «В Запорожье закрывают поликлинику ЗАЗа», «Глава Нацполиции Запорожья объявил об отставке» ;

посилання не на першоджерело, а на загальний сайт: «В подвалах запорожских домов установят сигнализацию»,  «В Запорожской области чиновники запутались в подсчете бездомных собак».

monitoryng1

Баланс: 50 на 50

Сайт 061.ua та «Голос» збільшили кількість матеріалів, в яких дотримано баланс. Так, на сайті 061 відсоток збалансованих новин побільшало з 48 до 60%, на «Голосі» – з 40 на 72%.   Натомість на сайті «Забор» та «Ipnews» цього стандарту поменшало: на «Заборі» показник знизився з 40 до 36%, «Ipnews» – з 44 до 40%.

Середній показник: 52% проти 43%.

Проблеми: публікація припущення без її коментаря з боку «героя» матеріалу : «Глава запорожской полиции объявил об отставке и попрощался с колективом»;

відсутність коментарів іншої сторони: «Кальцевская фирма с кипрским офшором получит землю для постройки многоэтажки в Запорожье», «Директор КП “Наше місто” получил разнос от мэра», «Запорожские энергетики скоро будут голодать»;

додавання незбалансованості (на межі з достовірністю) за рахунок фотоматеріалів «В Запорожской области «взорвался» катер».

Відокремлення фактів від коментарів: думки розділилися

Збільшення новин у дотриманні стандарту «відокремлення фактів від коментарів» відбулося в усіх аналізованих сайтах. Зокрема, на сайті 061.ua показник виріс на 4 %:  84% проти 80 % новин. Значно покращились показники у сайта «Голос» – 92% проти 64%, стала кращою з відокремленням коментарів та фактів у сайта «Забор»  – 72 % проти 44% та у новинах сайта Ipnews – 88% проти 84%.

Середній показник: 84% проти 68%.

Проблеми: використання «думок» в новинах, запозичених з першоджерел «В России завели уголовное дело на запорожского военного»,

оціночні судження, «вшиті» в текст новин: «В Запорожье жители многоэтажки с утра под окнами обнаружили озеро»;

заміна новини думками, які є інформаційним приводом:  “В Запорожье “поплыла” дорога, которую коммунальщкии сделали месяц назад”.

monitoryng2

Отже, в запорізьких онлан-медіа спостерігається тенденція до покращення якості суспільно важливих новин. Як мінімум, з двох стандартів – достовірність та відокремлення балансу думок та коментарів – поліпшили показники всі аналізовані сайти. Дещо проблемним залишається дотримання балансу в новинах, однак, тут також відбулося збільшення кількості якісних новин.

Нагадаємо, друга хвиля моніторингу проводилася з 24 по  30 жовтня 2016 року. Експерти ІМІ досліджували по 25 суспільно важливих новин запорізьких інтернет-видань 061.ua, zabor.zp.ua, golos.zp.ua, ipnews.in.ua. Новини аналізували на дотримання трьох професійних журналістських стандартів: баланс думок і точок зору (в інтернет-ЗМІ допускається оприлюднення думок інших сторін конфлікту окремими новинами протягом 12 годин після оприлюднення першої), достовірність (ідентифікованість та надійність джерела інформації) та відокремлення фактів від коментарів. Перша хвиля моніторинг пройшла у період з 15 по 29 серпня 2016 року. Моніторинг провели експерти Інституту масової інформації за підтримки Чеського посольства в Україні.

Наталія Виговська