19-20 грудня у Києві відбулася Міжнародна конференція-воркшоп: «Фактчекінг: міжнародний досвід та українські проблеми», яка стала підсумком тренінгів від фахівців Stopfake.org та конкурсу журналістських матеріалів. Серед переможців – двоє студентів факультету журналістики Запорізького національного університету.
На конкурс від «Сheckregion-ua.info» надійшло 34 роботи з усієї України, 4 з яких із Запоріжжя. Роботи студентів четвертого курсу факультету журналістики ЗНУ ввійшли до п’ятірки найкращих. Цікаво, що призові місця обом приніс аналіз слів Олександра Вілкула: Костянтин Ценцура посів третє місце, а Крістіна Собко – п’яте.
Костянтин Ценцура
«Матеріал був про колишнього віце-прем’єр-міністра України Олександра Вілкула. Конкретніше, про його заяву щодо рівня бідності в Україні. Треба було порівняти деякі факти на основі даних світових статистичних компаній. Робота не важка, але потребує уваги та концентрації. Взагалі не збирався реєструватися у конкурсі, але мій редактор та викладач порадили заявити свій матеріал.
На призове місце не очікував, та все одно було цікаво дізнатися результат та те, як мене оцінять. Про те, щоб зв’язати свою роботу з фактчекінгом у майбутьному ще не думав. Зараз намагаюся спробувати себе у різних жанрах та видах журналістської діяльності.
Але коли мені приходить завдання перевірити ту чи іншу заяву або інформацію, з цікавістю підходжу до такої роботи».
Тіна Собко:
«У своєму матеріалі я перевіряла тезу Олександра Вікула. Він зробив заяву, що в Україні рівень вакцинації найгірший у світі з посиланням на ООН. Не важко перевірити такі вислови, тож я взяла статистику з сайту ВОЗ, яка моніторить рівень іммунізації у світі, по Україні та знайшла найгірші показники.
Так як вже протягом трьох місяців пишу для одного із фактчекінгових сайтів України, я майже не сумнівалась, що посяду хоча б якесь призове місце. Але все ж таки, коли назвали моє ім’я, складно було повірити».
Крім того, у рамках воркшопу учасники мали змогу потренувати свої навички фактчекінгу разом із уже відомими спеціалістами. Досвідом поділилися Олександр Гороховський – головний редактор Factcheck.com.ua та Зденек Jirsa – менеджер чеського фактчекінгового проекту Demagog.cz.
Цікаво, що в Україні фактчекінгом займаються, в основному, журналісти, а в Чехії – студенти-політологи, економісти, соціологи. Це відбувається на волонтерській основі, і журналісти використовують ці результати.
У конференції брали участь також Олена Шкарпова – редактор Voxchheck, Артем Бабак – журналіст Stopfake.org , Олексій Набожняк – викладач Могилянської школи журналістики та Олена Голуб – координатор відділу моніторингу та аналітики ЗМІ (ІМІ), член Незалежної медійного ради.
Зденка Вагнерова, координатор міжнародних трансформаційних проектів АМО в Україні:
«Зараз нам треба оцінити, як пройшов конкурс, його результати, і запланувати, як ми будемо проводити наступного року. Ми хочемо розвивати методику фактчекінгу та зацікавити якомога більше людей. Нам здається, конкурс – це ідеальний варіант, хоча, може, варто зробити більше тренінгів, якихось специфічних конференцій чи воркшопів».
Катерина Майборода
Фото: Антоніна Вишневська