Епідеміологічний сезон 2016-2017 років приходить в Україну з “класичним” ГРВІ та тепер уже трьома штамами грипу: вірус А “Каліфорнія”, А “Гонконг”, а також вірус В “Брісбен”. “ПОРОГИ” дізналися, як зрозуміти, що у вас не просто ГРВІ, як захистити себе від вірусу та чого не можна робити, коли хворієш на грип.
Як нам повідомили в Запорізькому обласному лабораторному центрі, минулого тижня (8-й тиждень епідсезону) в Запоріжжі зареєстровано захворювання на грип. До області вірус прийшов раніше — у жовтні зафіксували вже 3 474 випадки захворювання на грип.
За даними лабораторного центру МОЗ, за жовтень цього року на грип та ГРВІ захворіло трохи більше 2% населення Запоріжжя – 39 128 людей.
Аби діагностувати грип, лікувальні установи зобов’язані направити матеріали до лабораторного центру: лише вірусологічні дослідження можуть підтвердити це грип чи ГРВІ. Але перші симптоми можна відрізнити й самотужки.
У МЕНЕ ГРИП?
Якщо ви відчуваєте погіршення здоров’я і переймаєтеся, чи не грип це, Анатолій Сидоренко, голова незалежної профспілки лікарів швидкої допомоги, пояснив, як відрізнити ГРВІ від більш небезпечної хвороби.
ЧИ МАЮ Я ПРАВО НА БЕЗКОШТОВНЕ ЩЕПЛЕННЯ?
Щеплення від грипу не є обов’язковим, тож держава проводить цю процедуру тільки для груп епідризику, які контактують з великою кількістю людей. До цієї категорії відносяться працівники медичних закладів, шкіл та соціальні працівники. У Запоріжжі тільки медпрацівників 2,5 тисячі. Загальна кількість людей, яким необхідна вакцинація за бюджетні кошти, становить 5 300 осіб.
До держлікарень вакцина завозиться лише для цих людей. Працівникам, які відносяться до цієї групи, будуть робити щеплення у лікарнях за територіальним принципом.
«На кожен епідемічний сезон створюються конкретна вакцина, з урахуванням мутації вірусу. Під кожний очікуваний штам і робиться вакцина. І для того, щоб закупити вакцину, на цей епідсезон був розроблений такий склад вакцини. Для того, щоб її купити, ця вакцина повинна бути зареєстрована в Україні, і пройти лабораторний контроль. Тоді вона дозволена до застосування, і до закупівлі за бюджетні кошти. Зараз ці дозволи є», – директорка департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Вікторія Ушакова.
На жаль, за словами пані Вікторії, закупити вакцини для групи ризику департамент охорони здоров’я поки що не може — в Україні немає достатньої кількості вакцини.
Як зазначає МОЗ, за інформацією імпортера, планується ввезення 100 000 упаковок вакцини “Ваксігрип” протягом тижня, до 12-14 грудня.
ДЕ ЗРОБИТИ ВАКЦИНАЦІЮ У ЗАПОРІЖЖІ?
Для цьогорічного сезону трьох штамів грипу до України завезуть два лікарських засоби: “Ваксігрип” та “ДжиСіФлю”. Першою прищеплювали і в тому році, це французька вакцина. “ДжиСіФлю” для України новий засіб – із Кореї. Одна ампула розрахована на 10 людей.
Щеплення можна робити тільки у разі відсутності застуди. Слід враховувати, що природньою реакцією на вакцину є слабкість та підвищення температури.
У Запоріжжі кожна людина може пройти процедуру вакцинації лише у приватній клініці, бо до держлікарень вакцина завозиться тільки для групи ризику. На сайті лабораторного центру МОЗ є перелік із чотирьох клінік, де кожен запоріжець може зробити щеплення за власний кошт.
“ПОРОГИ” дізналися, що вакцини завезли лише до двох із чотирьох клінік.
«Лавка життя»
Адреса: вул. Українська, 57А
Телефон: 787-66-90
Вакцина: “Ваксігрип” – 250 гривень, “ДжиСіФлю” – 215 гривень
«ВитаЦентр»
Адреса: вул. Седова, 3
Телефон: 289-07-05, 0972890705
Вакцина: “Ваксігрип” – 300 гривень.
ЩО Я МАЮ ЗНАТИ ПРО ЩЕПЛЕННЯ ВІД ГРИПУ?
Тіна Собко,
Катерина Майборода