ОЛЕГ РИБАЧУК у Запоріжжі: “Ми хочемо змусити змінити закон про вибори”

23 лютого у Запорізькому національному університеті  громадська організація “Центр UA” спільно з експертами коаліції Реанімаційний пакет реформ обговорили зі студентами питання щодо впливу молоді на зміни та демократичні процеси в країні – особливо вибори.

Олег Рибачук, голова і співзасновник «Центру UA», екс-віце-прем’єр-міністр із питань європейської інтеграції:

“В Україні політики збуджуються, тільки коли на носі вибори. Зараз той період, коли виборів нема, і ніхто нічим не переймається. Ми точно знаємо, що ті, хто зараз при владі, не хочуть міняти виборчих правил. Ні партія Порошенка, ні партія полум’яного патріота Юлії Тимошенко, ні “Народний фронт імені Арсенія” цього не хоче – абсолютно достовірна інформація. Хоча це є зобов’язанням України перед ЄС”.

Громадська організація “Центр UA” спільно з експертами коаліції Реанімаційний пакет реформ та представниками Міністерства охорони здоров’я вирушила у Всеукраїнський тур “ЗміниТИ: взаємодія заради змін”, аби зібрати позиції представників найактивніших спільнот місцевих громад для розробки системних змін у країні. Взаємодія заради змін, вважають активісти, допоможе зрозуміти і сформулювати очікування до змін в країні, знайти однодумців і згуртуватись навколо спільних позицій, а також співпрацювати один з одним та владою, вимагаючи врахування спільних інтересів.

Інна Борзило, лідерка напрямку «Рівний доступ до політики» «Центру UA»:

“Зміна в режимі politics – це хто кому вдарив у лице, наприклад за якийсь проект рішення. Зміна в режимі policy – це власне за що люди побилися. Бо люди б’ються частіше не за образливе слово, а за ті зміни, які мають бути прийняті або не прийняті ніколи”.

P_20170223_161142_LL

Під час зустрічі стало зрозуміло, що молодь таки бачить проблеми, пов’язані з виборами, і готова до їх обговорення, тобто не є байдужою. З іншого боку, не можна біло не помітити прогалини в уявленні студентів про політику, популізм та лобіювання. Активісти поспілкувалися зі студентами про те, які виборчі правила дозволять запустити зміну політичних еліт в країні та за яких умов влада почує позиції та вимоги громадян і як вплинути на прийняття рішень.

Таїсія Зозуль, студентка факультету журналістики ЗНУ:

“На мою думку, у нас немає правової або виборчої культури, тому що навіть кандидати в своїх програмах прописують те, що не в їх компетенції, і люди їм вірять. Депутати, які йдуть у місцеву раду, обіцяють, що вони зможуть змінити законодавство, але ж закони у нас ухвалює лише Верховна рада України”.

Олег Рибачук також розповів про, власне, мету приїзду до Запоріжжя. За його словами, організація провела вже десятка півтора зустрічей в рамках цього туру, і на кожній говорили з представниками політичних партій і з активними членами громад, із чого зробили висновок: вибори в Україні мають проводити по відкритих регіональних списках. У цьому разі керівник партії не зможе продати списку, лише виборець впливатиме на те, хто буде і на якому місці,  і це має повністю зруйнувати політичну корупцію.

P_20170223_161222

Олег Рибачук, голова і співзасновник «Центру UA», екс-віце-прем’єр-міністр із питань європейської інтеграції:

Ми дуже сподіваємося, що поки вони там ( у ВР, – ред.) роздупляться, поки будуть літні перерви, ми об’їдемо всю Україну, зберемо всі думки українських громад, і на осінь хочемо вийти з наступним кроком. Ми не просто робимо тур заради туру, ми хочемо, спираючись на думку активних українців, під тиском Європеського союзу (ми цього не приховуємо), який дає нашій владі гроші, змусити змінити закон про вибори.
Бо інакше ми будемо з вами знову вибирати між лайном в одній формі чи лайном в іншій формі, а нам це набридло.