Ромські мрії – шлях крізь стереотипи

Що відомо про ромів поза межами усталених асоціацій? Цигани, прохачі, «дорогая-позолоти-ручку» – адже такі слова згадуються найчастіше, коли йдеться про рома. З іншим поглядом на життя та мрії ромської громади всі зацікавлені змогли ознайомитись під час перегляду документальної стрічки «Ромська мрія», що відбувся в обласній універсальній науковій бібліотеці 7 червня.

В обговоренні фільму взяли участь співавторка і ведуча ромського проекту Chiriklo на Громадському радіо Ольга Веснянка, а також представники Запорізької Ромської організації Лачо Дром Анжеліка Кругляк та Олексій Падченко.

«Ромська мрія» – цикл короткометражек українського режисера Романа Бондарчука. Фільм був знятий на Закарпатті в 2012 році та презентований у рамках Docudays UA – міжнародного фестивалю документального кіно про права людини. Наразі він доступний для онлайн-перегляду всім охочим. 

https://www.youtube.com/watch?v=dOylq3TpMyQ

«Ромська мрія» розповідає про життя ромів, які досягли успіху в своєму житті та прагнуть бути взірцями й натхненням у своїх громадах. Фактично, це чотири мрії – чотири історії про конкретних людей. Денис пройшов шлях від звичайного працівника ромської школи до її директора. Діана з дитинства мріяла стати хореографом і зараз навчає танцям діток у ромському таборі. Мирослав свого часу був простим шофером, потім фотографом, а тепер це відомий журналіст. А Рената вивчилась на юриста і допомагає іншим ромам з оформленням паспортів, кредитів, захищає їхні права в суді.

Серед українських ромів є свої громадські діячі, письменники, журналісти, лікарі, композитори, художники. І «Ромська мрія» – лише один з проектів, що допомагає розказати про них.  На думку експертів, українському суспільству треба ще трохи часу, щоб побороти негативні стереотипи про ромську спільноту, а посприяти цьому може знайомство з ромською культурою. Зокрема, вже зараз діють школи та спеціальні курси з вивчення мови, створено сайт «Ромські діалекти України», знімаються навчальні мультфільми та документальні фільми.

Відзначимо, що довгий час тема дискримінації ромських громад в українському суспільстві замовчувалась. Лише кілька років тому міжнародні фонди, правозахисники, активісти почали звертати увагу широкої громадськості на цю вразливу спільноту. Події останніх місяців –спалення ромського поселення на Київщині, трагічний випадок на Харківщині – посприяли тому, що на проблеми міжетнічної нетерпимості звернули увагу й українські ЗМІ.

Альона Потоцька