«Купіть цю книгу…» та інші способи провести День Сенцова

Фейсбук нагадує численними подіями й оновленнями статусів: 13-го липня – день народження Олега Сенцова. Висловити свою підтримку українському режисеру, письменнику, громадському діячеві, який наразі перебуває в далекому Якутську, надзвичайно важливо й посильно для кожного. 

Відвідайте заходи до дня народження Сенцова у вашому місті

Організаторами тематичних подій – кінопоказів, дискусій, флещмобів – є місцеві громадські організації та активісти Amnesty International Ukraine. «Пороги» вже писали, що в Запоріжжі 13 липня на одній з кінематографічно-модерністських зупинок дитячої залізниці відбудуться читання п’єси Сенцова «Номери» за участі акторів і акторок Запорізької нової драми. Гостей також запрошують долучитись до дискусії «Залізнична розв’язка 2014». У цей же день «Номери» читатимуть і в Маріуполі – на базі арт-платформи «ТЮ» та Дніпрі у галереї «Артсвіт». Вибір твору для читання символічний: цю п’єсу Олег передав у листах, перебуваючи в Лефортовській тюрмі.

Подивіться документальний фільм «Процес»

Росіянин Аскольд Куров зняв фільм-розслідування за мотивами судового фарсу «Російська держава проти Олега Сенцова» (саме так звучить друга частина назви цієї стрічки). За «Процесом» стоїть міжнародна продюсерська команда та понад 100 доброчинців на Спільнокошті, які допомогли зібрати гроші для монтажної і постмонтажної роботи. Стрічка стала спеціальною подією цьогорічного Берлінського кінофестивалю. Більше того, її світова прем’єра збіглась з 30-річним ювілеєм Європейської кіноакадемії, який відзначили в Берліні під закликом «Солідарність замість квітів». У такий спосіб європейські киномитці вчергове заявили про свою підтримку незаконно засудженого колеги.

В Україні «Процес» був уперше показаний в лютому – під час фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Києві. А вже в квітні його змогли побачити й глядачі кінотеатрів. 13 липня в низці міст, зокрема і в Запоріжжі, відбудуться безкоштовні покази фільму.

Перегляньте фільм «Гамер»

Світова спільнота знає Олега Сенцова як кінорежисера. Серед відомих осіб, які виступили на його підтримку, найбільше саме представників кіноіндустрії. Водночас «Гамер» – єдиний повнометражний фільм, що Сенцов встиг завершити до ув’язнення. Він був відзнятий ще в 2011-му, а презентований глядачеві протягом наступного року – в рамках низки міжнародних кінофестивалів. На одному з них – російському фестивалі «Дух вогню» – «Гамер» отримав премію кінопреси.

У серпні 2015-го, одразу після офіційного виголошення вироку в справі «кримських терористів», у журналі про кіно «Сеанс» вийшла одна з небагатьох рецензій на стрічку Сенцова. В останньому реченні цього тексту авторка Марія Кувшинова закликає: «Подивіться фільм «Гамер» – поки це найменше з того, що можна зробити».

Фото: Cultprostir
Фото: Cultprostir

«Купіть цю книгу – вона смішна»

Роман «Купите эту книгу – она смешная» був написаний Сенцовим ще до кримських подій і подальшого ув’язнення, тож у ній немає жодного натяку на драматичний контекст навколо автора. Якраз навпаки: це авантюрний роман, що, за словами видавця Олександра Красовицького, міг би мати назву «Трое в Африке, не считая переворотов и наркотиков».

Книга вийшла на початку минулого року. На її презентації в столиці письменник Андрій Курков зауважив: «Я б рекомендував купити цю книгу, підписати її собі та вказати: стільки-то днів лишилось до звільнення Олега. І поставити трикрапку. А потім підписати її в автора, коли він вийде на волю та приїде до Києва». У вересні 2016-го український переклад книги презентували на «Форумі видавців» у Львові. Сьогодні вона є в продажі у книгарнях.

Написати листи Олегові Сенцову та Олександру Кольченку можна вже зараз через онлайн-форму на сайті amnesty.org.ua
Написати листи Олегові Сенцову та Олександру Кольченку можна вже зараз через онлайн-форму на сайті amnesty.org.ua

Напишіть листа підтримки в рамках акції Amnesty International Ukraine

Щороку Amnesty International проводить глобальний марафон написання листів, під час якого люди в різних містах світу висловлюють солідарність з тими, чиї права порушені, та адресують слова підтримки несправедливо засудженим. Зокрема підписи й листи в рамках такої кампанії збирали й на підтримку Геннадія Афанасьєва – іншого фігуранта в справі «кримських терористів», який у червні минулого року повернувся до України. «Листи – це реальний інструмент впливу», – переконані в Amnesty International Ukraine.

Рік тому українська філія міжнародної правозахисної організації розпочала безстрокову акцію на підтримку Олега Сенцова й Олександра Кольченка. У її рамках пропонується написати листа до українських активістів, які перебувають у російських колоніях – один в Якутську, інший в Челябінську. Зробити це дуже просто – потрібно лише заповнити онлайн-форму на сайті. Усі листи будуть роздруковані й надіслані адресатам.

Інна Стащук