Запоріжжя посіло 64-ту позицію в рейтингу прозорості українських міст

Найбільшу прозорість місто наразі демонструє у питаннях закупівель, бюджетування та контрактів, а також кадрових призначень. Відносно прозорою є інформація про роботу органів місцевої влади. Натомість фактично закритою залишається інформація в сфері соціальних послуг і житлової політики.

Про важливість створення прозорих муніципалітетів і перспективи Запоріжжя в цьому напрямі говорили на презентації результатів дослідження прозорості українських міст 18 червня в коворкінгу Edison Space. Зустріч відбулась за участі місцевих активістів і журналістів. Представників з боку місцевої влади на заході не було попри письмові запрошення від ТІ Україна.

Оцінка й рейтингування 100 найбільших міст України були реалізовані українськими представниками глобального руху Transparency International спільно з Інститутом політичної освіти. Це один з етапів проекту «Розбудова прозорості в містах України». В основі дослідження – словацька методологія, адаптована до українського контексту. Вимірювання прозорості муніципалітетів здійснювалась за різними показниками в 13 сферах, серед них – доступ та участь громадськості, інформація про роботу органів місцевої влади, соціальні послуги, дані про комунальні підприємства та комунальне майно, житлова та будівельна політика, освіта та інші.

Показники прозорості Запоріжжя (з сайту transparentcities.in.ua)
Показники прозорості Запоріжжя (з сайту transparentcities.in.ua)

У загальноукраїнському рейтингу прозорості Запоріжжя посіло позиції нижчі навіть від інших міст Запорізької області – Бердянська, Мелітополя, Енергодара. За словами керівниці проекту Катерини Цибенко, всі вони в чомусь виявилися кращими за обласний центр: «Наприклад, у Бердянська дуже зручний для користувачів сайт, і на ньому легко знайти всю потрібну інформацію. В Енергодара добре розвинена сфера закупівель, а в Мелітополя – освіта».

«Проблема Запоріжжя в тому, що міська влада тут воліє дистанційно спілкуватися з громадськістю. Пасивний доступ до публічної інформації нібито покращили. А при цьому влада демонструє повне небажання до співпраці з громадськістю. Вирішення всіх важливих питань відбуваються без участі незалежних громадських активістів», – вважає голова правління ГО «Народний Захист» Наталія Заболотна.

Катерина Цибенко відзначила, що проблема прозорості й відкритості місцевої влади не стосується виключно Запоріжжя, хоча з обласних центрів нижчі оцінки мають лише два міста: Дніпро –25.60 і Полтава – 23.46 бали. Водночас середній показник прозорості серед українських міст становить 30 балів, а перші позиції в рейтингу на сьогодні мають Львів (59.70), Кропивницький (55.96), Івано-Франківськ (54.20), Миколаїв (51.53) та Київ (51.50).

З сайту transparentcities.in.ua
З сайту transparentcities.in.ua

Після серії презентацій в рамках проекту відбудуться тренінги в 10 містах, зокрема й у Запоріжжі. Їхні учасники – представники громадських організацій та медіа – отримають навички, необхідні для посилення контролю за місцевою владою та впливу на муніципалітети. Окрім того, наступного року ТІ Україна планує підтримати 15 місцевих антикорупційних ініціатив.

Команда Transparentcities підкреслює: рейтинг прозорості міст прямо не вимірює корупцію, але чим вищий бал в рейтингу та чим вища прозорість – тим менше можливостей залишається для корупційної поведінки. Зрештою, підвищити прозорість місцевої влади та надати громадськості ефективні інструменти для посилення впливу на ці процеси і є метою проекту. Керівниця проекту вважає, якщо це вийде зробити в 15 містах зі 100, можна буде говорити про успіх.

Інна Стащук