У Запоріжжі презентують календар репресій української інтелігенції

Зустріч із Оленою Герасим’юк, авторкою інтернет-проекту «Розстрільний календар» та однойменної книги, відбудеться 20 серпня о 16:00 в лекційній залі обласної універсальної наукової бібліотеки. Захід проводиться в межах фестивалю «Запорізька книжкова толока». Вхід вільний.

Початково «Розстрільний календар» народився як тематична сторінка в фейсбуці. Автори ідеї – поетеса, есеїстка, перекладачка Олена Герасим’юк і боєць ЗСУ та Добровольчого Українського Корпусу, громадський активіст Денис Поліщук. Проект офіційно стартував 1 січня 2016 року – відтоді на сторінці «Розстрільний календар» щодня з’являлась нова коротка історія про долі українців, які зазнали переслідувань і катувань за часів Радянського Союзу.

На початку серпня «Розстрільний календар» вийшов  друком у видавництві «КСД». У цій книзі за кожним днем року стоїть трагічна дата з історії політичних репресій у радянській Україні. Понад 400 сторінок видання містять інформацію про арешти, допити, заслання і розстріли, акуратно вибудувану в хронологічному порядку – від 1 січня до 31 грудня. Незвичайна композиція книги наочно ілюструє безперебійність роботи радянської репресивної машини, що не знала ні свят, ні вихідних. Окрім коротких історій, навмисне беземоційно розказаних авторкою, до кожної дати подаються уривки з протоколів допиту, агентурних повідомлень, слідчих документів та інших матеріалів справи, а також перелік історичних і публіцистичних джерел.

Презентація «Розстрільного календаря» вже відбулась у Львові та була запланована на «Бандерштаті» на Волині, де зрештою була скасована з міркувань безпеки. Напередодні заходу люди, які назвались представниками ВО «Свобода», звернулись до організаторів фестивалю з погрозами зірвати виступ Олени Герасим’юк через її підтримку «Київпрайду». Пізніше, коментуючи цю ситуацію «Громадському радіо», керівник луцької міської організації ВО «Свобода» Микола Федік заперечив причетність своїх активістів до інциденту.