Медіаексперти презентували онлайн-курс з новинної грамотності для широкої аудиторії

Курс є безкоштовним, має просвітницьку мету і  покликаний покращити медіаграмотніть українців в умовах воєнного конфлікту. Автори відзначають, що такий формат навчання буде цікавим студентам і викладачам факультетів журналістики, медіапедагогам та всім, кому цікава тема медіа.

«Новинна грамотність» складається з 11 модулів. У них провідні українські медіаексперти просто та цікаво розповідають про джерела новин та критерії перетворення подій на новинні приводи. Автори пояснюють, як створюються новини, які усталені професійні стандарти існують у цій сфері існують  і які етичні дилеми постають перед журналістами-новинарями.

Крім того, слухачі курсу дізнаються, як ЗМІ здатні маніпулювати суспільною думкою через новини, як відрізнити замовний матеріал і що таке мова ворожнечі. Окрему увагу розробники курсу приділили ключовим медіавласникам в Україні та небезпеці замовчування певних проблемних питань. Не оминули й тему соціальних мереж, які суттєво змінюють сприйняття новин їхньою аудиторією.

Онлайн-курс містить велику кількість інфографіки й актуальні приклади з українських ЗМІ. Дизайн проекту забезпечила Яна Добрянська.

Серед авторів посібника і викладачка факультету журналістики ЗНУ Наталія Виговська  –представниця Інституту масової інформації (ІМІ) в Запорізькій області й авторка онлайн-видання «Детектора медіа». Над курсом також працювали Діана Дуцик, Маргарита Чорнокондратенко, Алла Федорина, Наталя Стеблина, Ірина Виртосу, Тарас Назарук, Зоя Красовська. Загальну редакцію здійснили Діана Дуцик та Дарія Тарадай. Посібник розроблено за підтримки Internews Network.

«Ідея створити такий курс виникла тому, що ми перебуваємо у надскладному становищі, в нашій країні йде інформаційна війна, — зазначає Діана Дуцик, виконавча директорка ГО «Детектор медіа», викладачка Могилянської школи журналістики. — Ми розглядаємо медіаграмотність як ефективний інструмент протидії пропаганді, адже саме критичне сприйняття допомагає людям  фільтрувати інформаційні потоки з медіа. Чому ми вирішили зробити курс саме з новинної грамотності? За різними соціологічними опитуваннями приблизно 80% українців продовжують отримувати важливу суспільно-політичну інформацію з новин телеканалів. Моніторинги “Детектора медіа” демонструють падіння якості новин, кількість маніпуляцій зростає в періоди політичної активності. Ми вирішили розповісти широкій громадськості, як створюються новини, показати журналістську кухню цього процесу й пояснити, якими мають бути ці новини, які є стандарти і в який спосіб наші ЗМІ їх порушують».

Розміщений онлайн-курс «Новинна грамотність» на сайті «Відеотека» за посиланням.

Інна Стащук

За інформацією з сайту «Детектор медіа»