10 найочікуваніших презентацій Запорізької книжкової толоки 

«Пороги» розпочинають цикл публікацій, присвячених найбільшій літературній події в Запоріжжі – Запорізькій книжковій толоці. Нагадаємо: цього року фестиваль проводиться вже втретє – з 27 по 29 жовтня. Основні заходи знову відбуватимуться на базі виставкового центру «Козак-Палац» – це кількасот подій для дітей, молоді, дорослих. Повна програма доступна на сайті Толоки, а найцікавіші новини про фестиваль щоденно з’являються на його фейсбук-сторінці.

У різноманітті презентацій, зустрічей та інших «толочних» подій нескладно й загубитись. Аби цього не сталось, від сьогодні й до першого дня фестивалю ми будемо знайомити вас із подіями, що варті уваги та відвідування. Розпочинаємо з найочікуваніших літературних презентацій Запорізької книжкової толоки – 2017.


Олег Шинкаренко «Череп» (Люта справа) | 27 жовтня | 17:00 – 18:00 | 6 локація фестивалю

Свій новий абсурдно-фантастично-сатиричний роман «Череп» Олег Шинкаренко вже презентував у Запоріжжі в травні, невдовзі після Книжкового Арсеналу. Прозу Шинкаренка критики називають «літературним кубиком Рубика». І справді: вона вимагає від читача активного вміння конструювати й деконструювати закладені автором смисли. Це читання про реальність, яка пручається всім законам фізики, логіки та здорового глузду. І разом з тим – це читання живе та смішне (місцями навіть страшно смішне).

У новій книжці так само страшно-смішно письменник досліджує ірраціональне коріння «Русского мира»: звідки взялись його адепти, чому вони такі агресивні та що сприяє розповсюдженню їхніх ідей. Модерує презентацію поетеса Євгенія Чуприна.

Пропонуємо прочитати уривок з роману.

Наталка Сняданко «Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма» (ВСЛ) | 27 жовтня | 18:00 – 19:00 | 1 локація

Львівська письменниця, перекладачка, журналістка Наталка Сняданко на Запорізькій книжковій толоці вперше. Її новий роман про ексцентричного нащадка Габсбургів, що відомий українцям під іменем героя визвольного руху Василя Вишиваного, раніше презентували на Форумі видавців та Франкфуртському ярмарку. Дивовижну історію життя австрійського ерцгерцога – очільника Січових Стрільців, відтворену Сняданко, уже перекладають німецькою.

Водночас це роман не лише про ідентичності Вільгельма Габсбурга, а й про Місто, ідеально придатне для  їх множення та співіснування. Про Львів, у якому сходяться епохи, культури та цілі світи. Книжка увійшла до довгого списку літературної премії Книга року ВВС-2017.

Пропонуємо прочитати уривок з роману.

Олесь Ульяненко «Там, де південь» (Люта справа) | 28 жовтня | 13:00 – 14:00 | 7 локація

Збірку повістей Олеся Ульяненка в Запоріжжі презентує її упорядниця Євгенія Чуприна, а також керівник видавництва «Люта справа» Андрій Гончарук і поет Вано Крюґер. У книжку «Там, де Південь» увійшли чотири зовсім різні, але однаково яскраві, драматичні й кримінальні розповіді з життя українців доби розпаду Радянської імперії. Кожну з них із багатьох причин могла би заборонити моральна комісія. І кожна з них ще довго зберігатиме актуальність.

«Проза Олеся Ульяненка – це унікальний своєрідний синтез несумісних підходів до літературного вислову. Тут все це, з чого ліпиться масовий голівудський блокбастер: кримінальність, насильство, секс, наркотики, бензопилки в ролі хірургічних інструментів. Водночас, тут філософічні роздуми, літературні алюзії, та ще й релігійна образність і тематика. Це чтиво не для всіх. Особливо відстерігається слабких, перечулених, нетерпеливих і недорослих», – професор Максим Тарнавський, Університет Торонто, Канада.

Вікторія Амеліна «Дім для Дома» (ВСЛ) | 28 жовтня | 15:00 – 16:00 | 4 локація

Попередній роман Вікторії Амеліної «Синдром листопаду, або Homo Compatiens» став призером книжкового конкурсу Толоки–2016 в номінації «Українська художня література». Compatiens – це про здатність до співчуття. Натомість проза Амеліної викликає в читача радше те, що варто було б назвати спів-відчуттям. Це дуже емпатичне, тонке, позбавлене зайвої сентиментальності, але разом з тим щире й проникливе письмо. І дуже людяне. «Дім для Дома» підтверджує це. Нехай навіть оповідачем у ньому є… королівський пудель Домінік, або просто Дом. «Усі герої вигадані, пес справжній», – попереджає авторка на початку твору.

Це роман про родинні історії, спогади й таємниці – численні настільки, що їх не здатна вмістити в себе не тільки величезна стара скриня, а й ціле велике мінливе місто Львів. Саме воно і є головним (і теж справжнім) героєм книжки.

volvach

Павло Вольвач «Сни неофіта» (ВСЛ) | 28 жовтня | 15:00 – 16:00 | 6 локація

Навесні Павло Вольвач уже приїздив до Запоріжжя з новою книжкою. Дві презентації роману відбулись ще в березні – в рідному для письменника Запорізькому національному університеті та в обласній бібліотеці. Обидві зустрічі зібрали рекордну кількість читачів. І невипадково, адже «Сни неофіта» – це роман про Запоріжжя, яким воно було в хвацьких 90-х і яким подекуди залишається й нині. Вольвач зазначає місто на літературній мапі країни – і робить це самобутньо, яскраво, з притаманними йому, як запоріжанину, любов’ю та іронією. Зустріч з автором модерує письменник, журналіст і музикант Валентин Терлецький.

Запрошуємо прочитати уривок з роману.

Остап Дроздов «№2» (Видавництво Анетти Антоненко) | 28 жовтня | 17:00 – 18:00 | 6 локація

Тим, хто не дуже цікавиться сучукрлітом, Остап Дроздов краще відомий як ведучий хард-ток-шоу «Drozdov» та політичної програми «Прямим текстом»  телеканалу ZIK. Минулого року він презентував на Толоці свій дебютний роман «№1». Цього разу Дроздов повертається до Запоріжжя з презентацією другої книжки. Головним персонажем роману «№2» є Країна. Вона то мотивує, то дратує, то зачаровує, то обурює, то ощасливлює, то виштовхує. Від неї нікуди не можна дітися – можна лише полюбити, навіть усупереч. Модерує захід письменник і перекладач Іван Рябчій.

Прочитати уривок з роману на сайті «Читомо».

Макс Кідрук «Не озирайся і мовчи» (КСД) | 28 жовтня | 18:00 – 19:00 | 6 локація

Письменник, колумніст і мандрівник Макс Кідрук продовжує експерименти з літературними жанрами. Автор українських технотрилерів та першого українського роману про українську авіацію презентує на Толоці новий роман, що вже увійшов до довгого списку премії Книга року ВВС-2017. «Не озирайся і мовчи» називають то «містичним романом з елементами жахів і техно», то «позажанровою історією з елементами трилера та соціальної драми». Якщо ж простіше, то це нова історія про спілкування й порозуміння батьків і дітей, про не завжди привабливу реальність підліткового життя та бажання втекти від неї.

Ерік-Емманюель Шмітт «Концерт пам’яті ангела», презентація перекладу (Видавництво Анетти Антоненко) | 29 жовтня | 12:00 – 13:00 | 4 локація

Ерік-Емманюель Шмітт – сучасний класик французької літератури: письменник, драматург, філософ. Його п’єси ставлять у більш ніж 50 країнах світу (найвідоміша з них – «Оскар і рожева пані»), а твори перекладено понад 40 мовами. Українською – також. Зокрема, у «Видавництві Анетти Антоненко» цього року вийшла третя книжка цього автора.

Перекладає твори Еріка-Емманюеля Шмітта Іван Рябчій – гість цьогорічної Толоки. Він і презентує україномовне видання збірки новел «Концерт пам’яті ангела» – в 2010 році Шмітт отримав за неї Гонкурівську премію. Сам Іван Рябчій за переклади Шмітта був відзначений Премією Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського та Премією імені Г. Сковороди в рамках Програми сприяння видавничій справі в Україні «Сковорода» Посольства Франції в Україні та МЗС Франції.

deresh

Любко Дереш «Спустошення» (Видавництво Анетти Антоненко) | 29 жовтня | 14:00 – 15:00 | 6 локація

Новий роман Любка Дереша присвячений темі футурології, хоча його дія і відбувається в минулому. «Спустошення» вже нарекли «неофіційним гімном для мілленіалів та інтелектуальних кочівників». Це книжка для вдумливого читання й неквапливого осмислення. Вона для тих, хто знає щось про маніпуляції свідомістю і медитацію, про хаос і несвідоме, про технократичний світ і внутрішній космос. Хто розпізнає поміж рядків Тарковського й Гессе. Попри все це, як обіцяє видавець, в книжці є історія про любов і велику таємницю, кожна з яких по-своєму поглинає людину, даючи густе і неперевершене відчуття безнадії й романтики, як це вміє робити тільки Дереш.

Олександр Ірванець «Харків 1938» (Laurus) | 29 жовтня | 15:00 – 16:00 | 6 локація

Письменник і перекладач, романіст і драматург, підскарбій Бу-Ба-Бу – вперше на Запорізькій книжковій толоці. Ірванець – постать настільки легендарна для української літератури, що зустріч з ним може дорівнювати (без жартів!) кількох місяцям навчання на філфаці. Роман у жанрі альтернативної історії «Харків 1938» виношувався письменником близько 10 років і ще два роки перебував у роботі. Під обкладинкою цієї книжки – цілий світ, що існує за своїми власними законами: нова, «краща» Україна, «на яку ми всі заслуговуємо». «Харків 1938» – також серед номінантів премії Книга року ВВС-2017.


Нагадуємо, що повну програму фестивалю «Запорізька книжкова толока 2017» можна переглянути тут. На сайті також доступна для завантаження компактна pdf-версія програми.

Підготувала: Інна Стащук