«Це не Шекспір!», або Навіщо журналістам писати про сучасний театр

Що цікавого відбувається на театральній сцені та за її лаштунками? Навіщо журналісту глядацький досвід? Як написати рецензію, що мотивує інших завітати на виставу? Ці та інші питання обговорювали студенти факультету журналістики ЗНУ на зустрічі з театрознавицею Наталією Ігнатьєвою.

Насправді, про театр страшенно важливо писати. І важливо, щоб це робили журналісти, бо театр – це відображення держави. Яка держава – такий і театр.

Наталія Ігнатьєва, театрознавиця, членкиня ГО «Запорізьке театральне товариство»
Наталія Ігнатьєва, театрознавиця, членкиня ГО «Запорізьке театральне товариство»

Наталія ознайомила другокурсників з основами театральної журналістики, розповіла про «плюси» і «мінуси» цієї спеціалізації, поділилась власним досвідом роботи.

На її думку, для театрального журналіста важливими є вміння аналізувати та дошукуватись відповідей на свої питання. Визначальним є і безпосередній глядацький досвід.

Без глядацького досвіду ви обеззброєні. Тому, якщо вам цікаво працювати в цьому напрямку та займатися написанням рецензій, відгуків, інтерв’ю або репортажів, обов’язково відвідуйте вистави – намагайтесь вже зараз писати.

Зі студентами, учасниками зустрічі, Наталія Ігнатьєва поділилась і основними правилами написання рецензій. Наводимо їх у стислому викладі для охочих спробувати себе в цьому жанрі.

  • Обов’язково вказати назви театру та вистави, ім’я автора і режисера.
  • Звернути увагу на зовнішній і візуальний ряд.
  • Проаналізувати звуковий ряд вистави.
  • Коротко змалювати сюжет.
  • Додати подробиці історії постановки, інформацію про саму п’єсу.
  • Написати про враження глядачів: позитивні чи негативні, чому вони є такими.
  • Можна писати від першої особи, використовуючи звороти «на мою думку», «мені здалося».
  • Якщо вже критикуєте, – обов’язково аргументуйте свою критику.
  • Пам’ятайте! Сучасне мистецтво має право на поліфонію думок, тому не дозволяйте собі таких фраз «Це не Шекспір».

До речі, якщо ви вже готові спробувати себе в ролі театрального журналіста, пропонуємо взяти участь у конкурсі студентських рецензій в рамках театрального фестивалю «Січеславна-2018». Детальніше про умови конкурсу – на сторінці ГО «Запорізьке театральне товариство».

Христина Майдук