Вшановуємо Кримськотатарський прапор

Полотно небесного кольору із  зображеним на ньому золотим гербом – тамгой, святкує свій День шанування.  Рівно 27 років тому, після майже 74-річної перерви,  цей символ був прийнятий як національний.

Вітання до Дня кримськотатарського прапора розмістив у Facebook голова Меджлісу, народний депутат України Рефат Чубаров.

Снимок

Заходи до Дня кримськотатарського прапора будуть проведені у різних регіонах України та за кордоном.  Запоріжжя не вийняток. На честь цього свята,  підняли  національний прапор. Відбулось святкування на площі Фестивальній. Кожин охочій міг приєднатись до розгортання символо цього народу. Учансики Софія та Руслан, говорять, що це для дих особлива подія.

  • Софія: «Я вважаю що потрібно проводить частіше такі заходи»
  • Руслан: «Я сам кримський татарин і мені дуже приємно що в Україні шанують наші традиції, і проводять подібні акції»

Блакитний колір — традиційний колір тюркських народів — використовувався ще на стягах Кримського ханства.  Із ханських часів родом і герб — тарак-тамга, що є родовим знаком Ґераїв, правлячої династії. Вважається, що першим цей символ почав використовувати Хаджі I Ґерай

До дня кримськотатарського прапора Міністерство інформполітики України випустило соціальну рекламу, яка підкреслює важливість кримськотатарського прапора як символу.

У 1917 році на першому Курултаї кримськотатарського народу символ був прийнятий, як державний прапор. Але спочатку, як таких прапорів у Кримського ханства не було,. Практично кожен рід мав свої знамена. Сім’ї, у яких були свої пасовища, відзначали худобу особливим знаком – тавром, часто саме тамгой, її графічними різновидами. В такому розумінні прапор використовувалося аж до приходу комуністів в 1929 році.

1
перший Курултаї кримськотатарського народу

А далі настав період депортації в Середню Азію і життя в спецпоселеннях (з 18 травня 1944 року), кримські татари були позбавлені будь-якої можливості проявляти самоідентифікацію.

«У місцях депортації зберігати прапор було також небезпечно … У 1970-80 роках багато кримських татар не знали про існування свого прапора. На 18 травня активісти таємно вивішували траурні чорні прапори на висотні споруди, будівлі і стовпи. Таким чином, люди висловлювали свій протест проти здійсненої депортації і шанували пам’ять її жертв», – повідомляє ініціатор Дня кримськотатарського прапора Ескендер для Радіо Свободи.

Ті, хто колись емігрував до Туреччини завжди використовували формат цього прапора. І коли з’явилася можливість контакту, вони передавали співвітчизникам у Криму свої знання і традиції. Так прапор почав відродження.

У 2000-х роках була відкрита акція «Це твоя країна – рідна Україна» щорічно об’єднувала молодих людей. Активісти збиралися з усієї України, піднімалися на вершини кримських гір, закладали капсулу зі зверненням до майбутніх поколінь, встановлювали прапори України і кримських татар, спільно виконували гімни. Під час одного з таких зборів була озвучена ідея про проведення Дня кримськотатарського прапора.

26 червня 2010 року кримські татари вперше святкували День кримськотатарського прапора.