Права рука не знає, що ліва витворяє

У кожній компанії знайдеться людина, яка все робить ніби в дзеркальному відображенні. Нічого незвичного, просто це – шульга. Сьогодні  10-15% населення землі розрізає смаколики саме лівою рукою адже святкують День шульг.


Ще близько двох десятків років тому, таких людей побоювались, а малюків намагались перевчити робити все правою рукою. Згодом суспільство змінило свою думку і, навіть, започаткувало свято ліворуких . Якщо  в 20 сторіччі ця особливість не викликала приємних асоціацій, то за часів стародавнього Риму, таких людей відкрито боялись. Їх вважали помічниками диявола та називали «sinister», що в перекладі позначає «злий».

Особливо складно довелось шульгам у часи інквізиції. Усі відхилення від норми  сприймали, як мітку чорних сил і вирок був один – вогнище. До речі, Жанна д’Арк також була шульгою, це послугувало доказом, причетності  до зв’язків з дияволом. І все ж лівші змогли довести свою індивідуальність і відомий сказ Миколая Лєскова про приткого шульгу, який зміг підкувати блоху, дуже у цьому допоміг.

Талановитих людей, які змогли стати відомими не дивлячись на свою особливість можна перелічувати годинами. Найвідоміші з них: Леонардо да Вінчі, Микеланджело Буонарроти, Вольфганг Амадей Моцарт, Людвиг ван Бетховен, Наполеон, Марк Твен, Чарлі Чаплин, Курт Кобейн.

Чому люди діляться на два типи: правші і лівші?

З наукової точки зору, у шульги інакше працює мозок, права півкуля головного мозку яка відповідає за творчі здібності більш розвинута. Тобто у правші домінує ліва півкуля, яка відповідає за праву частину тіла. Наука надає чотири основні причини ліворукості:

 1. Генетична. Домінантність правої кулі передається генетично і навіть через покоління. Можливість народження дитини-шульги, якщо батьки ліворукі, становить 46%.
 2. Родові травми, або патології у вагітних. Родові травми можуть вплинути на розвиток мозоку дитини, через це малюк може стати шульгою.
 3. Вимушено. Частіше за все виникають у ранньому віці при травмуванні правої руки.
 4. Повторювання. Буває, що дитина просто повторює за одним з батьків і це перетворюється в звичку.

Зараз психологи рекомендують не перевчати дітей, які звикли все робити лівою рукою. Такі діти, зазвичай, набагато наполегливіші ніж однолітки, мають художні здібності і надзвичайно талановиті.

Цікавих факти:

 • Статистичні данні вказують на те, що серед відомих спортсменів багато лівш. Приблизно 40% олімпійських медалей виборюють лівши.
 • Лівші частіше страждають захворюваннями нервової системи та алкоголізмом.
 • В середньому, лівши живуть на 9 років менше, ніж правші. До цього висновку прийшли вченні у 1991 році.
 • Якщо жінка вагітнішає старше 40 років, її шанс народити шульгу підвищується на 130%.
 • Чоловіків лівшей набагато більше ніж жінок лівшей.
 • Lrrtm1 -назва гену, який визначає, буде дитина шульгою, чи не буде.
 • Кількіть лівшей скорочується. В кам’яному вікуїх було 50%, потім 25%,а зараз лише 5%.
 • У штаті Пенсильванія існує стипендія для лівшей, які добре навчаються.

Автор: Валентина Кузьміна